Dobra i loša vijest

EK zadržao procjenu rasta hrvatskog BDP-a na 3,4%, očekuje veću inflaciju

Foto: Dubravka Petric/PIXSELL
Hrvatske kune
Foto: Arhiva Večernjeg lista
košarica
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Jačanje tečaja eura u odnosu na kune
14.07.2022.
u 12:57
Europska komisija u četvrtak je zadržala raniju procjenu rasta hrvatskog gospodarstva od 3,4 posto i povećala procjenu stope inflacije na 8,2 posto za ovu godinu, dok je za sljedeću godinu blago smanjila procjene rasta i znatno usporavanje inflacije.
Pogledaj originalni članak

Europska komisija u četvrtak je objavila ljetne ekonomske prognoze u kojima predviđa rast hrvatskog gospodarstva od 3,4 posto, jednako kao i u prethodnim proljetnim prognozama objavljenim 16. svibnja. Što se tiče procjene rasta BDP-a za sljedeću godinu, Komisija je blago smanjila prognozu s tri na 2,9 posto.

Komisija je zadržala i procjenu rasta za ovu godinu i za EU u cjelini, ali za sljedeću predviđa znatniji pad gospodarskih aktivnosti.

U eurozoni se ove godine predviđa rast od 2,6 posto, a sljedeće godine 1,4 posto. U cijeloj Uniji predviđa se rast od 2,7 posto ove godine i 1,5 posto sljedeće godine.

Hrvatska je zabilježila snažan rast u prvom kvartalu ove godine (2,7 posto na kvartalnoj, 6,7 posto na godišnjoj razini) uz potporu domaće potražnje, uglavnom privatne potrošnje i neto izvoza.

Dostupni kratkoročni indikatori za prve mjesece drugog tromjesečja (maloprodaja, industrijska proizvodnja, građevinarstvo i trgovina robama) ukazuju na nešto slabiju ekonomsku aktivnost u odnosu na prvi kvartal. Predviđa se da će se sporiji rast krajem 2022. nastaviti i 2023. godine, uglavnom zbog očekivanog manjeg rasta u hrvatskim glavnim trgovinskim partnerima.

Glavni pokretač rasta u ovoj godini, navode u EK, bit će uglavnom domaća potražnja, unutar koje će privatna potrošnja i investicije dati sličan doprinos.

Unatoč rastućoj inflaciji, očekuje se rast privatne potrošnje s obzirom na akumuliranu štednju, povoljan razvoj tržišta rada i snažnu turističku sezonu.

Investicije će u Hrvatskoj biti podržane europskim fondovima, s javnim sektorom u vodećoj ulozi. Očekuje se i pozitivan doprinos neto izvoza, posebice zbog snažne turističke sezone, koja će s obzirom na trenutne rezervacije premašiti rekord iz 2019.

I sljedeće godine domaća potražnja bit će glavni pokretač rasta, sa snažnom privatnom potrošnjom u okruženju stabilizirajuće inflacije i ubrzanja investicija. S druge strane, doprinos neto izvoza mogao bi postati negativan zbog rastućih pritisaka na uvoz i nešto slabiju od očekivane potražnje iz glavnih trgovinskih partnera, navode iz EK.

Prosječna inflacija u prvih pet mjeseci dosegnula je stopu od 7,9 posto, nešto iznad prosjeka EU-a od 7,3 posto, uglavnom zbog veće inflacije u travnju i svibnju, pokrenutu promjenama u administriranju cijena za kućanstva. U ostatku godine inflacija bi trebala postupno usporiti i ove godine dosegnuti stopu od 8,2 posto, a sljedeće pasti na 3,6 posto, što je ispod prosjeka europodručja.

HRVATIMA ISTO; S EUROM ILI BEZ

Andrej Grubišić piše za Večernji: Treba reći istinu zašto imamo inflaciju, važni ljudi to odlučuju na kvazi-funkcijama

Mnoge progresivne ekonomske politike koje uvijek vide iznimno (pro)aktivnu ulogu fiskalnih i monetarnih vlasti donosile su rezultate suprotne od očekivanih. U glavama hrvatskih građana, kad se radi o formiranju kupovnih i prodajnih cijena kapitalnih dobara (stanovi, auti, zemljišta itd.) sve ostaje isto – bila su i ostaju u eurima – do sada neslužbeno, a uskoro i službeno. Iako nije prevelika utjeha, hrvatski građani bi problemima bili izloženi i da ne dobivamo euro kao službenu valutu zbog visoke euroiziranosti, otvorenosti ekonomije, njene beznačajnosti u globalnim terminima, ali i činjenice da većinu izvoza i uvoza radimo s EU koristeći euro kao sredstvo plaćanja...

STRAVIČAN ZLOČIN

Majka učenice koja je bila u razredu za vrijeme napada ispričala detalje: Uletio u razred, djeca su se sakrila ispod klupa

Dječak koji je zadnji ostao u razredu je preminuo, a drugi dječak je ozlijeđen i prevezen u KBC Rebro. Bogović je ispričala kako njena djevojčica teško razgovara o napadu. "Trebalo je vremena da ona uopće poveže događaj. Iz svega se moglo saznati da je vidjela napadača, da je vidjela krv, da je vidjela napad na učiteljicu, nije vidjela nož" rekla je majka djevojčice.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar Vrijeme
Vrijeme
13:57 14.07.2022.

Sa ovakvim cijenama mozemo imati rast BDP-a i 15%, ovo je strava.