Europska unija postigla je dogovor o reformama financijskog nadzora. Države EU i Europska komisija dogovorile su se o stvaranju agencija koje će od iduće godine nadzirati banke, osiguravatelje i financijska tržišta.
Ovaj dogovor još moraju odobriti europski ministri financija i Europski parlament. Europa na ovaj način slijedi reforme na Wall Streetu koje je predsjednik Barack Obama potpisao u srpnju. Svi se nadaju da će ovi koraci u Europi i SAD-u spriječiti ponavljanje financijske krize kojoj je zasigurno pridonio labav nadzor kompanija.
- Postigli smo ključnu prekretnicu i politički konsenzus o stvaranju europskoga financijskog nadzornog okvira - izjavio je Michel Barnier, europski povjerenik za unutarnje tržište, nakon što je dogovor postignut u četvrtak navečer.
Sporazumom također stvara i europski odbor za sustavne rizike pod okriljem Europske središnje banke. koji ima zadaću da pazi na prijetnje europskom gospodarstvu iz financijskog sektora. Barnier je zaključio kako bi nove agencije Europi trebale dati "kontrolni toranj i radarske zaslone potrebne za identifikaciju rizika, alate za bolji nadzor financijskih igrača i sredstva koja djeluju brzo, na usklađen način te pravodobno". Ako se ugovor ratificira, EU se nada da će otvoriti nove agencije u siječnju.
Pregovori između europskih država zastali su zbog neslaganja u vezi sa snagom koju bi agencije trebale imati. Amerika je kritizirala Europu da je previše spora u organizaciji nadzora. Britanija se borila da se ograniči moć agencija, vjerujući da se one ne bi trebale miješati u suverenitet države. Međutim, zahvaljujući detaljima sporazuma koji su se počeli počeli pojavljivati u četvrtak, čini se da je kompromis postignut.
- Nove strukture omogućit će bolju koordinaciju supervizora financijskih usluga širom Europe, čime se štiti potrošače od prekograničnih kriza kojima smo svjedoci. U isto vrijeme nacionalne vlade i nacionalna regulatorna tijela moraju ozbiljno shvatiti svoju dužnost odnosno odgovornost da zaštite interese nacionalnih poreznih obveznika - rekla je konzervativna glasnogovornica za ekonomiju i monetarna pitanja Vicky Ford. Dodala je kako su države EU postigle "pragmatičan kompromis na vrlo složenu višeslojnom zakonu".
Ovo malo odudara od liberalnog koncepta, prema kojem \"nema država šta da se mješa u naša poslovanja - mi to znamo najbolje\" i \"Vjerujte u nas, (privatne banke) mi ćemo vas spasiti, samo nam dajte maksimalnu slobodu kamatarenja, a dalje će sve ići samo od sebe\" :)