Damir Grbavac

Fond A najrizičniji po ulaganjima, C najkonzervativniji

Foto: Tatjana Tadić/PD/PIXSELL
Fond A najrizičniji po ulaganjima, C najkonzervativniji
17.07.2014.
u 12:30
S labavijim režimom Mirovinaca građanima prilika za bolje mirovine u budućnosti
Pogledaj originalni članak

O konačnom uvođenju potportfelja A, B i C i što će oni donijeti osiguranicima i mirovinskim fondovima razgovaramo s Damirom Grbavcem, predsjednikom Uprave Raiffeisen mirovinskoga društva za upravljanje obveznim mirovinskim fondom (ROMD) i čelnikom Udruženja društava za upravljanje mirovinskim fondovima i mirovinskim osiguravajućim društvima.

Starijima primjeren C

Iz mirovinskih fondova dugo su govorili o povećavanju izdvajanja u drugi stup, kako je reformom i zamišljeno, no to zbog budžetskih ograničenja nije zaživjelo. Umjesto toga, uvode se potportfelji. Koliko su oni važni za mirovinske fondove i tržište?

Poanta nije u značenju visine stope doprinosa za mirovinske fondove ili društva, pa ni za tržište kapitala iako s višom stopom doprinosa brže raste ulagateljski potencijal fondova, pa se to može pozitivno odraziti na tržište. Najvažniji i jedini stvarno relevantni razlozi za povećanje interes su članova mirovinskih fondova, a danas je to velika većina zaposlenih građana Hrvatske i doprinos održivosti mirovinskoga sustava.

Što osiguranici koji uplaćuju doprinose dobivaju izborom potportfelja, što dosad nisu imali?

Dobivaju mogućnost da, uz određena ograničenja u starijoj dobi, sami izaberu ulagateljski profil svoga mirovinskog fonda sukladno životnoj dobi i očekivanoj godini umirovljenja, obiteljskom, imovinskom i socijalnom statusu te individualnom stavu prema riziku.

Koja je razlika ulagačke politike u A, B ili C fondu?

Fond kategorije A primjeren je članovima mlađe dobi. Po profilu rizičnosti te investicijskim limitima je najrizičniji, ali se očekuje da bi na dulji rok trebao nositi najviše prinose. Fond kategorije C je najkonzervativniji, ulaže uglavnom u instrumente s fiksnim prinosom, imat će postojanu vrijednost obračunske jedinice, ali i niži očekivani prinos na dulji rok. Primjeren je starijim članovima mirovinskih fondova jer minimizira mogućnost nagloga pada vrijednosti obračunske jedinice pred mirovinu. Fond kategorije B između je A i C po očekivanim prinosima i rizičnosti, a nastavlja s vrijednošću obračunske jedinice i profil mu odgovara profilu dosadašnjih mirovinskih fondova.

Nema ciljanih prinosa

Kakva su očekivanja mirovinskih fondova i koliko će se od ukupne štednje preraspodijeliti po kategorijama?

O brojkama ne mogu govoriti, ali najveći će ostati fond kategorije B u kojem su članovi sada i u koji ulaze novozaposleni ako se sami ne opredijele drugačije. Fond kategorije C rast će brže nego A jer se u njega obvezno ulazi pet godina prije dobi za mirovinu.

Postoje li ciljane/željene razine prinosa po svakoj od kategorija? Primjerice, da osiguranik danas ulazi u drugi stup, kojem se prinosu može nadati ako štedi maksimalno dugo u fondu A, potom B i konačno C?

Nije moguće dati takve ciljane prinose.

Što bi se hipotetski dogodilo sa štednjom osiguranika koji štedi u fondu A i nastupi nova kriza i sruši dionička tržišta? Što biste savjetovali osiguraniku u tom slučaju?

U fondu A su zaposlenici koji imaju dovoljan broj godina do mirovine da mogu očekivati da će se u kasnijem razdoblju učinci krize u duljem roku eliminirati. Najgore bi bilo panično izlaziti iz kategorije A jer postoji mogućnost da se to napravi upravo na dnu. Upravo zato takve reakcije otežava i način i vrijeme moguće promjene kategorije fonda, kako je to regulirano Zakonom. Naime, kategoriju mirovinskog fonda možete promijeniti u godini života koja je višekratnik broja tri i u mjesecu u kojem vam je rođendan.

>> Što morate znati o tri nova mirovinskog portfelja

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar Getrib
Getrib
15:09 22.07.2014.

Lijepih priča bilo je i za takozvani drugi mirovinski stup za koji su stručnjaci ustanovili da je loš eksperiment i da bi ga trebalo ukinuti. Ovo su neozbiljne igre s ljudima i njihovim egzistencijama.