Autoindustrija

Ford švedski Volvo prodaje kineskom proizvođaču automobila

Ford švedski Volvo prodaje kineskom proizvođaču automobila
23.12.2009.
u 12:38
Pregovori o prodaji vode se od listopada, no posao još nije zaključen - početna ponuda kineskog Geely Holdinga iznosila je dvije milijarde dolara.
Pogledaj originalni članak

Američki proizvođač automobila Ford Motor Co. najavio je da švedski Volvo, koji se nalazi u njegovu vlasništvu, namjerava prodati kineskom proizvođaču automobila Geely Holdingu.

Ovu je vijest objavila švedska televizija pozivajući se na jednoga neimenovanog sindikalnog dužnosnika u Volvu. Glasnogovrnik Volva je potvrdio da se pregovori vode, ali da cijela ta operacija još nije završena.

Ford Motor Co. pregovore o prodaji Volva vodi od listopada, a kineski partner za tu kompaniju ponudio je dvije milijarde dolara. Ford je je tvrtku Volvo Cars kupio prije točno deset godina i to za 6,4 milijarde dolara.

Recesija i globalna gospodarska kriza bacili su sve američke proizvođače automobila na koljena, pa i Ford Motor Co. koji je nakon General Motorsa drugi po veličini proizvođač automobila u Sjedinjenim Državama. Ford je namjeru da proda Volvo pokazao u prosincu prošle godine. Zanimljivo je da je i General Motors nedavno ugasio proizvodnju Saaba i intelektualna prava, odnosno dizajn i tehnička rješenja za sve sedane prodao jednom kineskom porizvođaču automobila.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

UK
Ugo Kajvez
13:41 23.12.2009.

Hahahaha ... kad imaju posla sa amerima, a oni im uništili i SAAB ..... tako im treba ......

ªº
ª(º⌂º)ª igla ª(º⌂º)ª
16:00 23.12.2009.

komentar koji sam napisao jos na starom forumu: Propali pokusaj destabiliziranja Kine (Tibet), primorao je americko vodstvo promijeniti strategiju. Jer, Kina koja je poznata po vodjenju vrlo oprezne politike, a istovremeno i po snaznoj izgradnji svojih gospodarstvenih i znanstvenih potencijala, vec sada je u mogucnosti financijski unistiti Ameriku. Umjesto agresivnog odgovora na politiku mijesanja, Kina Americi pomaze kupujuci i dalje bezvrijedne drzavne zaduznice, cime na umjetni nacin odrzava nisku vrijednost svoje valute. Na taj nacin su kineski proizvodi u Americi i dalje konkurentni, a kupuje ih prezaduzeno stanovnistvo bezvrijednim dolarima. Taj nacin poslovanja laicima se cini besmislen, jer bezvrijednim papiricima s biljegom \"USA\" (za koje Amerikanci marljivo rade), kupuju se realne vrijednosti u vidu proizvoda (koje vrijedni kineski radnici marljivo proizvode). U Kini je, upravo radi takvog nacina poslovanja, novac brutalno obezvrijedjen. S druge strane, porast rezervi u zlatu i valutama dostigao je nemogucih 850 milijardi dolara (samo je izrazeno u dolarima) mjesecno. Tim rezervama Kina kupuje manjinske dijelove velikog broja evropskih i svjetskih koncerna. Manjinskim vlasnistvom ulaze u koncerne na mala vrata, ali im to otvara uvid u nacin poslovanja i rentabilnost. Tek kada otkriju pravo stanje u pojedinoj firmi, odlucuju hoce li istu progutati ili ne. Drugim rijecima, Kina trenutno na vrlo neupadljiv nacin preuzima kontrolu nad vecim dijelom svjetskog gospodarstva. Americkom vodstvu je ta cinjenica jako dobro poznata, ali protiv toga ne moze uciniti nista. Ovo je potrebno aktualizirati.. jer kolicina kineskih rezervi daleko je premasila svotu od 2000 milijardi dolara. Kupovanje rentabilnih poduzeca, firmi i korporacija vise nije neupadljivo. Onima koji su se svojevremeno smijali i izrugivali mom napisu, danas najvjerovatnije zastaje knedla u grlu. Pisao sam ovaj komentar ne iz razloga sto sam na strani Kine ili sto sam protiv Amerike, nego sam htio ukazati na pravo stanje stvari. Nije me ljutilo sto su pojedinci moj komentar pogresno shvatili, nego me je ljutilo sto su se na moj racun ismijavali. U tome je prednjacio jedan komentator upravo iz Svedske i zato mi uopce nece biti zao ako mu u dogledno vrijeme gazda bude Kinez.

OB
-obrisani-
13:40 23.12.2009.

do 2020 kupit ce nas sve kinezi pa nas eto opet u komunizmu