Stranka SNAGA i Udruga Franak podnijele su prijavu protiv banaka koje su izgubile presudu u kolektivnom postupku Europskoj središnjoj banci i Europskoj komisiji, tražeći zaustavljanje primjene ugovornih odredbi koje su progležene nezakonitima.
Predstavnici Franka i Snage tvrde da banke ni nakon pravomoćnosti presude u slučaju franak nisu prestale s naplatom anuiteta na temelju nepoštenih ugovornih odredaba o promjenjivoj kamatnoj stopi, niti su prestale primjenjivati tečaj CHF u kreditima koji nisu konvertirani. Od ESB-a i EK-a traže da utvrde kako banke prije 10. siječnja 2013. nisu postupale u skladu s hrvatskim pravom i s pravom EU jer su u svim potrošačkim kreditima, bez obzira na valutu kredita, ugovarale promjenjivu kamatnu stopu na neodrediv način, i to tako da se kamatna stopa mijenja odlukom banke bez ugovorenih tržišnih parametara.
Nadalje, traže da nalože bankama prestanak primjene realnog tečaja CHF u preostalim neotplaćenim nekonvertiranim CHF kreditima te da se u nastavku otplate primjenjuje početni tečaj po kojemu je kredit isplaćen. Zahtijevaju i da nalože bankama prestanak primjene nepoštenih kamatnih stopa u kreditima u kojima nikada nisu ugovorile fiksni i promjenjivi dio kamatne stope, a da klijentima na koje se odnosi kolektivna presuda u slučaju franak predlože nagodbe za restituciju. Posljednji je zahtjev usmjeren na sankcije bankama za nezakonita postupanja koja opisuju.
Ističu da su informaciju o prijavi dali na znanje i Hrvatskoj narodnoj banci koju zbog nepoduzimanja akcija smatraju suodgovornom za nepošteno poslovanje banaka.
– Trenutak u kojem se provodi dubinsko snimanje banaka od strane ESB-a je upravo taj trenutak kada je potrebno golim činjenicama upozoriti i Europsku komisiju o sustavnom kršenju prava od strane banaka. Hrvatska je za vrijeme tranzicije imala poteškoće u razvoju koje su obilato iskoristile banke pod kišobranom svojih institucionalnih i političkih zaštitnika. I ta činjenica nas mora dodatno motivirati da učinimo sve kako bi se to stanje neprekidne pravne i egzistencijalne nesigurnosti prekinulo te kako bi se u hrvatski ekonomski sustav vratilo 20 do 25 milijardi kuna kroz vraćanje svake opljačkane radničke, seljačke, umirovljeničke, dječje ili braniteljske kune – komentirao je Vlado Iljkić, aktivist Udruge Franak na konferenciji za novinare u Hrvatskom Saboru.
Klijent Sberbanka Goran Herceg, član Udruge Franak, pokazao je na svom primjeru kako još uvijek plaća narasli tečaj CHF-a, jer nije konvertirao kredit, a banka nije htjela primijeniti odluku Vrhovnoga suda RH o ništetnosti valutne klauzule bez utvrđenja stanja u privatnome sudskom postupku. On je 2004. na 24 godine podigao kredit od 205 tisuća CHF, što je tada bilo 980.000 kuna, uz anuitet u iznosu 5600 kuna. Danas je nakon 16 godina otplate dužan još 704.000 kuna (100.000 CHF) dok mu anuitet iznosi 7700 kuna. To znači da su mu i preostala glavnica i anuiteti veći za oko 40 posto od stvarne glavnice po početnome otplatnom planu bez primjene narasloga tečaja.
Banke i Telekomi najviše zarađuju u nerazvijenim, korumpiranim zemljama.