Ogrjevni zaokret

Geotermalna energija jeftinija, ali INA će određivati cijenu

Foto: Kristina Štedul Fabac/Pixsell
Geotermalna energija jeftinija, ali INA će određivati cijenu
17.01.2013.
u 13:05
Kandidat za župana, SDP-ov Boris Ožanić podržava elektranu toplanu na sječku i plin, a aktivist Petračić ipak je za vruću vodu
Pogledaj originalni članak

Izvori vruće vode u Rečici nisu dovoljno istraženi. Ina kao vlasnik bušotine traži od Grada da sufinancira nova istraživanja vrijedna oko osam milijuna kuna – objašnjava kandidat za župana Karlovačke županije Boris Ožanić (SDP) zašto se zalaže za izgradnju termoelektrane toplane kao dugoročno rješenje grijanja u Karlovcu, a ne za grijanje iz geotermalnih izvora, što predlaže aktivist Davor Petračić.

 Utvrđena lokacija

Drugi veliki problem oko izvora u Rečici, pronađenih 1983., po Ožaniću je taj što je Ina njihov vlasnik.

 – Ne vjerujem da će MOL odustati od profita kada se izvori počnu koristiti – kaže Ožanić.

 Geotermalna energija jest jeftinija, ali će konačnu cijenu, nastavlja Ožanić, obračunavati Ina, i ona će vjerojatno biti neznatno manja od tržišne.

 – Vrelovod iz Rečice mora biti od vrlo kvalitetnog čelika, a važna su i dodatna istraživanja kojima bi se točno utvrdile temperatura i količina vode – smatra Ožanić.

 Kaže da je poznato da bi izgradnja TE-TO stajala oko 32 milijuna eura i da je već ucrtana i lokacija u prostornim planovima.

 – To ubrzava posao. TE-TO bi radio na biomasu i plin, pa se projekt može kandidirati za sredstva iz EU fondova, a i HEP je to uvrstio u planove. TE-TO je rješenje ogrjevnih problema, a proizvodila bi se i električna energija. No, najvažnije je obnoviti vrelovode – kaže Ožanić i dodaje da bi 70 posto projekta mogle odraditi domaće tvrtke.

Petračić procjenjuje da u elektranu u Rečici, koja bi se koristila i za grijanje, treba uložiti 150 milijuna kuna s rokom povrata od pet godina te da bi to pozitivno utjecalo i na turizam i na poljoprivredu.

 Vruća voda nalazi se na dubini od 1500 metara, a temperatura je i do 140 Celzijevih stupnjeva.

 Gradu distribucija

 — Cijena sječke i plina će rasti, a cijena geoterme ne ovisi o tržištu. Grad bi ipak, osim geotermalne elektrane, morao imati dodatan izvor energije za pokrivanje hladnijih dana i morao bi uložiti oko pet milijuna eura u obnovu i upravljanje toplinskom mrežom. Trebao bi se baviti samo distribucijom topline, a tržište će određivati tko će ulagati u energetske objekte – smatra Petračić.

VIŠE OD 20% TERITORIJA POD OKUPACIJOM

Kakav je danas život u Ukrajini: Kafići oko Majdana su puni, ovdje nikad ne bi pomislili da se nalazite u zemlji u ratu

Današnja obična kijevska trgovina prehrambenim proizvodima izgleda ponegdje čak i impresivnije nego u bilo kojoj susjednoj zemlji. Istovremeno, industrija i energetika su uništeni, deseci gradova i stotine sela su potpuno uništeni ili teško oštećeni, a ekonomija opstaje zahvaljujući zapadnoj financijskoj pomoći. Ipak, prema posljednjim anketama, 88% građana vjeruje i dalje u pobjedu i ne želi nikakve kompromise

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar messerschmidt
messerschmidt
13:33 17.01.2013.

Na ljetnim sastancima s korisnicima toplane gradonačelnik je tvrdio da se u ovu svrhu ne mogu koristiti EU fondovi jer su oni namjenjeni samo za projekte regionalnog karaktera, što god mu to značilo. Valja proučiti malo bolje prirodu vlasništva tih izvora. Nekako mi se čini čudnim da bi to bilo Inino, tj. Molovo.