Europa je dovoljno bogata da može riješiti problem dugova, ali ne postoji spremnost da se to učini. Vlade se ne mogu dogovoriti tko će koliki dio duga otplatiti. Čak ni Italija ne može dulje od dvije godine podnijeti cijenu zaduživanja od 7 posto a da ne ode u bankrot, upozorio je Vladimir Gligorov. Za Hrvatsku bi to značilo da nas svako zaduživanje više od 3 ili 4 posto vodi u tom smjeru. Gligorov ne vjeruje da će eurozona sanirati financijsku i krizu javnih dugova a da znatnije ne oslabi tečaj eura.
– Trenutačna je stabilnost tečaja eura varava. Neki smatraju da bi euro trebalo devalvirati i izjednačiti ga s dolarom. Devalvacija bi mogla ispasti dobra jer bi mogla dovesti do stabilnosti financijskog sustava i povećanja konkurentnosti europskih gospodarstava. Sanacija financijske i dužničke krize u Europi nije moguća bez slabljenja eura – kazao je Gligorov.
Dodao je da bi to moglo dobro ispasti i za Hrvatsku, koja je visoko euroizirana zemlja, kao i za ostale države na periferiji. Gligorov smatra da će devalvacija eura postati aktualna onog trenutka kada investitori prestanu ulagati u njemačke obveznice i kapital napusti Europu, što se jučer već počelo i događati.
– U osnovi svega što se događa klasična je spororazvijajuća bankarska kriza koja se odvija preko državnih obveznica – rekao je Gligorov.
je...istina i još se mora uvesti porez na sve kineske ili interkontinentalne robe jednostavno i usa i eu mora okrenuti ekonomiju prema vlastitim, a nikako uvoznim proizvodima i tako srezati troškove prijevoza nafta je u svemu tome bitan faktor i ona se što prije mora napustiti kao energent i ekološki je zahtjev taklav, a isto tako i financijski