procjene Eurostata

Godišnja inflacija u eurozoni u rujnu na najvišoj razini u 13 godina. Provjerite što je sve poskupjelo

Foto: Tomislav Miletić/Pixsell
kupovina
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Zagreb: Preduskršnja kupovina namirnica na tržnici Kvatrić
01.10.2021.
u 13:17
U kolovozu su, prema istom mjesecu u pandemijskoj 2020. godini, potrošačke cijene bile više za tri posto u zemljama koje koriste euro, pokazuje najnovije izvješće
Pogledaj originalni članak

Godišnja inflacija u eurozoni u rujnu je dodatno ubrzala, dosegnuvši najvišu razinu u 13 godina, najvećim dijelom pod utjecajem daljnjeg rasta cijena energije, pokazale su u petak prve procjene Eurostata. Godišnja stopa inflacije mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HICP) u rujnu je dosegnula 3,4 posto, procijenio je Eurostat. To je njezina najviša razina od rujna 2008. godine.

U kolovozu su, prema istom mjesecu u pandemijskoj 2020. godini, potrošačke cijene bile više za tri posto u zemljama koje koriste euro, pokazuje najnovije izvješće. U rujnu prošle godine bile su pak 0,3 posto niže u usporedbi s istim mjesecom u pretpandemijskoj 2019. godini.

I u rujnu su, prema prvim procjenama Eurostata, najviše porasle cijene energenata, za 17,4 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, te snažnije nego u kolovozu kada su uvećane 15,4 posto. Svježa hrana poskupjela je za 2,6 posto, nešto blaže nego u kolovozu kad joj je cijena porasla za tri posto u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec.

Usporio je i rast cijena industrijskih dobara, na 2,1 posto, s 2,6 posto u kolovozu, pokazuju prve procjene europskog statističkog ureda. Cijene usluga porasle su 1,7 posto, snažnije nego u kolovozu kada su uvećane 1,1 posto. Temeljna inflacija, koja isključuje promjenama podložne cijene energije i svježe hrane i čije kretanje prate u Europskoj središnjoj banci (ECB) pri donošenju odluka u monetarnoj politici, također je ubrzala u prošlom mjesecu, na 1,9 posto, s kolovoških 1,6 posto.

Rast potrošačkih cijena mjesecima ubrzava na godišnjoj razini, izazivajući sve veću zabrinutost u Europskoj uniji.

Veleprodajne cijene prirodnog plina već mjesecima rastu, a znatno je porasla i cijena električne energije, a posljedice osjećaju i potrošači u mnogim zemljama. Zato će ministri EU-a, dužnosnici Europske komisije i Europski parlament sljedećeg tjedna razmotriti mjere kojima bi se riješio problem naglog rasta cijena. Problem je uvršten i na dnevni red sastanka na vrhu čelnika zemalja članica EU-a koji će biti održan 21. i 22. listopada.

Cjelovito izvješće o inflaciji u EU i eurozoni Eurostat će objaviti 20. listopada.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.