Hrvatska obrtnička komora mogla bi biti prva veća “žrtva” najavljenog smanjenja parafiskalnih nameta. Od početka 2015. trebalo bi se ukinuti obavezno članstvo u obrtničkoj komori pa će članarinu plaćati samo oni koji svojevoljno pristupe toj organizaciji.
Proba za HGK
Zaživi li taj model s obrtnicima, u srednjem bi roku moglo uslijediti ukidanje obavezne članarine i za Hrvatsku gospodarsku komoru, što poduzetnici okupljeni oko HUP-a godinama traže. Komorski doprinosi godišnje uzmu tvrtkama i obrtnicima oko 300 milijuna kuna, ali ukidanje obaveznog članstva ne znači da bi nestala obaveza plaćanja članarine za “dobrovoljce”.
Prve informacije pokazuju da će Vladino sređivanje parafiskalnih nameta imati manje domete nego što su to najavljivali u proljeće. Hrvatska je 2008. ustrojila registar parafiskalnih nameta na čijem se popisu našlo 245 dodatnih davanja za lokalne jedinice, državne sustave i centralnu vlast, koji građane i tvrtke godišnje stoje više od 6 milijardi kuna. Vlada je proljetos krenula u reviziju parafiskalnih nameta te su tvrdili da je od 2008. njihov broj narastao na čak 572 nameta. Radna skupina još radi, ali iz Ministarstva financija kažu da su listu parafiskalnih nameta sveli na 259 nameta, što znači da je u četiri godine dodano 14 novih nameta, a ne 337 kako se to proljetos činilo. Razliku čine kazne, koncesije, upravne pristojbe i takse koje nemaju karakter parafiskalnih nameta.
Danas se očekuje novi sastanak, a neslužbene informacije kažu da će radna grupa predložiti Vladi da donese odluke o smanjenju ili ukidanju pedesetak nameta: od komorskog do vodnog i šumskog doprinosa do naknada za energetsko certificiranje, bez kojeg se od 1. srpnja ne bi smjeli prodavati rabljeni stanovi i zgrade.
Čuvaju svoje resore
Posebno su analizirani prihodi Hrvatskih voda, Hrvatskih šuma, Hrvatskih cesta, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, no pokazalo se da su ministarstva zadržala pokroviteljski odnos prema svojim resorima. Ako se ostvare najave, iduće bi godine tvrtke i građani mogli uštedjeti oko 675 milijuna kuna smanjenjem nameta.
>> Grčić najavio da od 1. srpnja smanjuju parafiskalne namete!