Opći štrajk paralizirao je Grčku zbog najavljenih mjera drastičnog rezanja plaća, mirovina i socijalnih davanja, piše BBC. Stoje vlakovi, zračni promet, trajektni… . Otkako su na snazi planirane mjere štednje u zamjenu za 110 milijardi eura međunarodnog paketa pomoći, prosvjednicima su se pridužili vojnici i dio časnika koji traže da se štedi i na plaćama i bonusima parlamentarnih zastupnika, koji su izuzeti mjera štednje, a zatvorene su i državne institucije, porezni uredi, ministarstva, škole, bolnice i sve javne ustanove.
Grčka vlada u parlament je uputila na čitanje prijedlog zakona kojim bi se uveo jednokratni porez na dobit kompanija u 2010. u sklopu trogodišnjeg plana smanjenja deficita i osiguranja paketa zajmova dogovorenog između EU-a i MMF-a.
Jedan od prijedloga stroge proračunske štednje, o kojemu bi grčki parlament trebao glasovati sutra je i jednokratni porez na neto dobit koji bi se zaračunavao po stopama od 4 posto za dobit do 300.000 eura do 10 posto za dobit veću od 5 milijuna. Trogodišnjim planom dogovorenim s ECB-om, EK i MMF-om, do 2013. godine planira se, naime, uštedjeti 30 milijardi eura – i to kroz povećanje poreza na dodanu vrijednost (PDV), više trošarine na gorivo, duhanske proizvode i alkohol te smanjenje mirovina i plaća u javnom sektoru – sve kako bi se deficit proračuna Grčke 2014. srezao na manje od 3 posto BDP-a. Trenutačno iznosi 13,6 posto BDP-a.
Slovenija se kao članica eurozone obvezala osigurati 384 milijuna eura povoljnog kredita u okviru svoje 0,48-postotne kvote za paket od 80 milijardi eura kojim će u iduće tri godine članice europodručja pokušati pomoći prezaduženoj Grčkoj. No u Ljubljani su skeptični oko takvog načina solidarne pomoći. Smatraju kako planirane mjere neće biti dovoljne, s obzirom na veliki opseg sive ekonomije i predimenzionirani javni sektor Grčke.
Nije javni dug ispod 3% BDPa, nego deficit proracuna, koji je sad 13.6 srezati na 3%. Javni dug im je mnogo mnogo vise od 3% BDPa.