Južne padine Plešivice idealne su za vinogorja na kojima se uzgajaju brojna kvalitetna vina, a mnogi vjeruju kako vinova loza u ovim krajevima datira još iz razdoblja prije nove ere, točnije iz doba Tračana. U mjestu Plešivica, na istoimenoj planini, više od 300 godina nalazi se i imanje obitelji Kurtalj. Njihova kuća predstavlja rijedak primjer stambene klasicističke arhitekture izvan gradskih naselja te ima povijesnu i arhitektonsku vrijednost, a u obiteljskim podrumima čuva se tradicija dozrijevanja vina u starim hrastovim bačvama. Uz stare kamene podrume, plešivički vinogradar i vinar Drago Kurtalj gradi i nove podrume, a opremio je i kušaonicu koja može primiti 20-ak posjetitelja, sve s ciljem modernizacije i proširenja svog obiteljskog gospodarstva.
Kako Kurtalj kaže, njegova obitelj se vinarstvom i vinogradarstvom bavi – od pamtivijeka. Zahvaljujući odličnoj poziciji, kvaliteta vina iz godine u godinu sve je bolja, a Kurtalj ima 18 tisuća trsova iz kojih proizvodi rajnski rizling, graševinu, zeleni silvanac, sivi i crni pinot te portugizac.
Ipak, Kurtalj je možda najpoznatiji po pjenušcima ili, kako ih on naziva, „šampekima“ kojima se bavi posljednjih desetak godina. Za svoje pjenušce Kurtalj je posadio i poseban vinograd sa sortama crni pinot i chardonnay, a 2013. godine nastao je njegov Cuvée Prestige, pjenušac koji je čak 52 mjeseca proveo u podrumu na talogu te je krajem prošle godine prvi put otvoren i krenuo u pohod na hrvatsko tržište.
Tijekom proteklih petnaest godina Kurtalj je obnavljao i tehnološki unapređivao vinograde, a u sklopu programa ESIF Mali investicijski zajam od Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO) proljetos je dobio nešto više od 370 tisuća kuna koje će do studenog ove godine uložiti u rekonstrukciju i adaptaciju podruma.
„Ovim sredstvima pokušavamo zaokružiti svoju poslovnu priču. Bavimo se proizvodnjom vina i pjenušaca, a naši podrumi u kojima vršimo preradu nisu u potpunosti izgrađeni za tu namjenu. Uz to, uredit ćemo jednu staru poljoprivrednu zgradu na imanju koju ćemo pretvoriti u ogledni podrum“, kaže Drago Kurtalj koji vjeruje da će mu dodijeljena sredstva pomoći u daljnjoj proizvodnji te osnažiti njegovu konkurentnost na tržištu jer će uz proizvodnju vina razvijati i turistički segment svog gospodarstva.
„Maknut ćemo građevinske prepreke između prostorija u proizvodnom pogonu te ćemo proširiti skladišni prostor i time omogućiti korištenje strojeva prilikom manipulacije proizvoda što do sad nije bio slučaj. Ujedno ćemo zamijeniti zastarjele i neispravne elektro-instalacije, a ovim zahvatima planiramo povećati i energetsku učinkovitost objekta“, dodaje Kurtalj koji se na zajam HAMAG-BICRO-a odlučio jer je puno prihvatljiviji od kredita poslovnih banaka te, kako kaže, samim time potiče male gospodarstvenike na nova ulaganja i nove poslovne planove. Nema sumnje da će buduća vina i pjenušci s ovog gospodarstva osvajati ljubitelje dobre kapljice. Jer kako i sam Kurtalj kaže – u vinarstvu i učenju nikad kraja. Mogućnosti za napredak ima puno pa je lako moguće da novi poslovni zamah zahvaljujući HAMAG-BICRO-u rezultira uskoro i nekim novim „šampekom“ iz vinarije Kurtalj, koji je jedan od #prvih25.
Sufinancirano sredstvima tehničke pomoći Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija”, iz Europskog fonda za regionalni razvoj.