Hanfa:

Perkovići, Ruždjak i Lozo dužni su objaviti ponudu za preuzimanje Badela 1862

Foto: Marko Lukunić/PIXSELL
Perkovići, Ruždjak i Lozo dužni su objaviti ponudu za preuzimanje Badela 1862
25.03.2016.
u 19:41
Riječ je o ponovljenom postupku nadzora nakon što je Ustavni sud 20. ožujka 2014. ukinuo rješenje Hanfe od 16. rujna 2010. godine
Pogledaj originalni članak

Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa) na sjednici Upravnog vijeća održanoj danas utvrdila je da je za Antu i Ivana Perkovića, Marijana Ruždjaka i Boženka Lozu 17. listopada 2009. nastala obveza objavljivanja ponude za preuzimanje Badela 1862 te im naložila da joj u roku od mjesec dana od primitka rješenja podnesu zahtjev za odobrenje i ponudu za preuzimanje Badela. 

Rješenje, uz opširno obrazloženje na 20-ak stranica, objavljeno je na internetskim stranicama Agencije, a riječ je o ponovljenom postupku nadzora nakon što je Ustavni sud 20. ožujka 2014. ukinuo rješenje Hanfe od 16. rujna 2010. godine.

Naime, Hanfa je i tim rješenjem bila utvrdila da su Anto Perković, Marijan Ruždjak i Boženko Lozo djelovali zajednički te su u obvezi objavljivanja ponude za preuzimanje Badela 1862. No, Ustavni sud je to rješenje ukinuo i predmet vratio na ponovni postupak Hanfi, utvrdivši, uz ostalo, da nije održana usmena rasprava. 

Ponovljeni postupak, kako se navodi u obrazloženju Hanfe, proveden je u razdoblju od 9. lipnja 2014. do 5. veljače 2016. te je uključivao uvid u prije prikupljene dokaze, uvid u dodatne dokaze prikupljene tijekom ponovljenog postupka te provođenje usmene rasprave.  

Po podacima iz obrazloženja, održano je deset usmenih rasprava tijekom kojih su saslušani Anto i Ivan Perković, Boženko Lozo i 20 svjedoka, dok je Marijan Ruždjak osobno sudjelovao samo na jednoj usmenoj raspravi. 

"Na temelju savjesne ocjene svakog dokaza posebno i svih dokaza zajedno te na temelju rezultata cjelokupnog postupka, nedvojbeno je utvrđeno kako je između Ante Perkovića, Marijana Ruždjaka i Boženka Loze nakon otkazane Glavne skupštine Badela 1862 dana 31. kolovoza 2009. godine uspostavljen odnos zajedničkog djelovanja na način da su se isti sporazumjeli surađivati međusobno s ciljem stjecanja dionica Badela 1862 s pravom glasa i usklađenog ostvarivanja prava glasa na Glavnoj skupštini 17. listopada 2009., a povezuju ih i okolnosti u svezi sa stjecanjem dionica Badela 1862 (vrijeme u kojem su stjecale dionice, način stjecanja, odredbe ugovora o stjecanju, kao i druge okolnosti koje su dovele do stjecanja dionica koje upućuju na usklađenost u stjecanju ili zajedničkoj namjeri osoba)", zaključuje se u obrazloženju, uz napomenu kako Anto i Ivan Perković djeluju zajednički sukladno odredbama tada važećeg Zakona o preuzimanju trgovačkih društava o krvnom srodstvu u pravoj liniji. 

Inače, u vrijeme prije i nakon opoziva skupštine, koja je bila zakazana za 31. kolovoza 2009. godine, u medijima se pisalo o sukobu među dioničarima Badela i težnji dijela dioničara da smijene tadašnjeg predsjednika Uprave Antu Perkovića. 

Hanfa u svom današnjem rješenju detaljno obrazlaže kako je, analizirajući strukturu dioničara u razdoblju na koje se odnosi nadzor, utvrđeno da je do najveće promjene u dioničarskoj strukturi došlo u razdoblju između dviju skupština, one 31. kolovoza 2009. koja je otkazana te ponovno sazvane i održane 17. listopada 2009. Naime, u tom razdoblju Marijan Ruždjak je sa šestog mjesta najvećih dioničara Badela 1862 (23.000 dionica odnosno 3,06 posto dionica s pravom glasa) dospio na prvo mjesto (91.940 dionica ili 12,22 posto), dok je Kapitalni fond prestao biti dioničar nakon otpuštanja 75.000 dionica (9,97 posto dionica s pravom glasa). Također, na popis najvećih dioničara dospio je Boženko Lozo i to kao četvrti najveći dioničar (54.500 dionica, odnosno 7,25 posto dionica s pravom glasa, od čega je većinu dionica držao za Antu Perkovića), obrazlaže Hanfa. 

U nastavku detaljno iznosi i okolnosti koje su prethodile uspostavljanju odnosa zajedničkog djelovanja odnosno nezadovoljstvo dijela dioničara načinom vođenja Badela 1862, opozivanje dijela punomoći danih Anti Perkoviću te razmimoilaženju unutar udruge malih dioničara Badel-Badelovcima (čiji je predsjednik od osnivanja Anto Perković). Hanfa detaljnije obrazlaže i izostanak potpore Kapitalnog fonda (odnosno Hrvatskim mirovinskim investicijskim društvom - HMID) i Hrvatskog fonda za privatizaciju načinu vođenja Badela 1862 i izboru novih članova Nadzornog odbora te tvrtke te otkazivanju glavne skupštine koja se trebala održati 31. kolovoza 2009. 

Detaljno se potom obrazlaže i uspostavljanje odnosa zajedničkog djelovanja, odnosno okolnostima vezanim uz dvojicu odvjetnika Badela 1862 Marijana Ruždjaka i Boženka Lozu te uz Ivana Perkovića (sina Ante Perkovića), prijelaz kontrolnog praga i dan nastanka obveze objavljivanja ponude za preuzimanje, stjecanje vlasničkih pozicija te punomoći dioničara Udruge malih dioničara. 

"Slijedom svega navedenog, utvrđeno je da na dan 17. listopada 2009. Anto Perković s punomoćima, Marijan Ruždjak, Boženko Lozo i Ivan Perković ukupno drže 311.551 redovnu dionicu Badela 1862 tj. 41,42 posto dionica s pravom glasa te da im je stoga prelaskom kontrolnog praga od 25 posto dionica s pravom glasa Badela 1862", u skladu s odredbama tada važećeg Zakona o preuzimanju dioničkih društava, tog dana nastala obveza objavljivanja ponude za preuzimanje, ističe Hanfa.

>> Badel 1862 postigao dogovor s Radenskom o daljnjoj suradnji

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.