Već u prvoj polovici sljedeće godine u Zagrebu bi mogla proraditi regionalna burza električne energije. Kako doznaje Večernji list, osnivanje institucije na kojoj bi se trgovalo električnom energijom, a poslije i drugim energentima poput plina, dio je strateškog plana Hrvatske elektroprivrede s ciljem povećanja vlastitih prihoda u idućih nekoliko godina. Iako nije izravno govorio o osnivanju burze, takve namjere neizravno je potvrdio i čelni čovjek HEP-a Zlatko Koračević sudjelujući u panel raspravi na energetskoj konferenciji tjednika Lider, održanoj u Zagrebu.
Novi prihodi
– Naš je ključni cilj povećanje prihoda i investicijskog potencijala, a osim najavljene racionalizacije poslovanja, moramo stvoriti i nove prihode. Uvjeren sam da moramo hrabrije izaći na regionalno tržište energije i postati aktivniji sudionik. Već poduzimamo određene pripremne radnje u tom smjeru – rekao je Koračević.
Kako se neslužbeno može doznati, te pripremne radnje vezane su za organizaciju tržišta električne energije, o čemu su predstavnici HEP-a navodno već razgovarali sa stručnjacima iz Mađarske.
Tamošnja burza rad je počela prije dvije godine, a danas se već na njoj ostvari ukupni promet od 200-tinjak milijuna eura godišnje. Još veći promet ostvaruje se na regionalnoj burzi BSP South Pool, koja obuhvaća slovensko i srpsko tržište. Na obje te burze HEP sudjeluje kao značajan igrač, u prvom redu temeljem činjenice da proteklih godina hrvatske potrebe za uvozom električne energije rastu.
Mamac za EU trgovce
Ovisno o meteorološkim uvjetima, odnosno radu domaćih hidroelektrana, HEP svake godine na uvoz struje potroši između 250 i 400 milijuna eura, pa u vrhu te kompanije smatraju kako bi samo taj promet, bude li koncentriran na domaćoj burzi, mogao biti mamac za velike europske trgovce da se uključe u njezin rad.
– Ako smo već najveći uvoznik energije u regiji, nema razloga da transakcije obavljamo u Ljubljani ili Budimpešti. Imamo sve uvjete da ustrojimo burzu, sustav prijenosa je kvalitetan, interkonekcije sa susjednim zemljama dobre, a i domaće tržište uskoro će biti liberalizirano, pa će i lokalni igrači biti aktivni na burzi. S obzirom na to, ne vidim zašto bismo propustili priliku da jedan tako značajan gospodarski subjekt, pa i pristojan prihod koji on generira, ne bude u Hrvatskoj – kaže Večernjakov sugovornik iz HEP-a.
HEP iduće godine u Zagrebu osniva regionalnu burzu struje
FOTO Ukrajinci objavili fotografije 'Orešnika', pogledajte kako izgleda raketa koja uništava sve pred sobom
Rusija je raketu nazvala Orešnik (Lješnjak) i tvrdila da je nemoguće presresti je protuzračnim sustavima. Ukrajina je izjavila da je oružje dostiglo brzinu veću od 13.000 km/h (8.000 mph) na putu prema gradu Dnipru u četvrtak
Desničarski vođa šokirao NATO, ultranacionalist vodi na izborima u Rumunjskoj: 'Ne može se isključiti mogućnost ruskog uplitanja'
Predsjednik u Rumunjskoj ima mandat od pet godina i značajne ovlasti u područjima poput nacionalne sigurnosti, vanjske politike i imenovanja u pravosuđu, u zemlji koja je članica Europske unije i NATO-a
Rotim u četvrtak podnio ostavku i na mjesto dekana
Krešimir Rotim među osumnjičenima je u aferi mikroskopi zbog sumnji u preplaćene medicinske uređaje, zajedno s donedavnim ministrom zdravstva Vilijem Berošem i poduzetnikom Sašom Pozderom.
Što smo naučili iz razvoda poznatog holivudskog para?
Devet posto Hrvata to čini svaki tjedan, 47 posto barem jednom mjesečno, a češće to rade oni s višim prihodima
" burza struje, plina - da ne bude završila kao ona "burza ribe u Rijeci". Šef u zagreb, radnici bez plaćenje, krediti, investicija ?