Buđenje optimizma

Hrvati imaju dvostruko više dionica nego 2014.

Foto: Grgur Zucko/PIXSELL
16.12.2014., Zagreb - Ivana Gazic, predsjednica Uprave Zagrebacke burze. Photo: Grgur Zucko/PIXSELL
Foto: Pixsell
ZG burza
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Zagrebačka burza
12.10.2016.
u 19:36
Većem interesu za kupnju vrijednosnica kumuju i niske kamatne stope i rast BDP-a, potrošnje, industrijske proizvodnje i turizma
Pogledaj originalni članak

U posljednje dvije godine hrvatski građani udvostručili su kupnju domaćih dionica, pokazuju podaci Središnjeg klirinško-depozitarnog društva (SKDD). Prema rujanskoj statistici, domaće fizičke osobe posjedovale su 15,2 posto domaćih vrijednosnica, odnosno dionica i obveznica. Konkretno, vrijednost dionica u vlasništvu građana iznosila je 60,2 milijarde kuna uz 1,7 milijardi kuna vrijedne obveznice.

Postali skloniji riziku

Ako se promatra godišnja razina, u posljednjih pet godina najniži udjel zabilježen je 2013. kada su fizičke osobe držale manje od 7,5 posto udjela u strukturi vlasništva vrijednosnica. U apsolutnom iznosu, prije tri godine građani su bili vlasnici 23,2 milijarde kuna vrijednih dionica te 1,3 milijarde kuna vrijednih obveznica. No, značajnije kupnje dionica započinju već godinu kasnije.

Tako se u rujnu 2014. bilježi 11,3 posto udjela fizičkih osoba uz povećanje vrijednosti dionica na 39,4 milijarde kuna, a obveznica na 1,4 milijarde kuna. Lanjski rujan donosi rast udjela na 15,3 posto, a vrijednost dioničkog portfelja povećana je na 57,4 milijarde kuna. Pad kamatnih stopa zasigurno je glavni razlog povećanja sklonosti “malih” ulagača za preuzimanje rizika te traženja alternative depozitima s ciljem očuvanja i uvećanja bogatstva, što je kao posljedicu imalo njihov intenzivniji povratak na domaću burzu, smatra Luka Grgić, analitičar Zagrebačke banke.

– Osim niskih kamatnih stopa, tom je trendu sigurno značajno pomogao i rast makroekonomskih pokazatelja – BDP-a, potrošnje, industrijske proizvodnje, te izvrsna turistička sezona koja je bila pod posebnim povećalom u ljetnim mjesecima, što je nakon dugogodišnje gospodarske recesije donijelo optimizam, tvrdi Grgić. Da je preokretu trenda obol dao pad kamatnih stopa smatra i Ivana Gažić, predsjednica uprave Zagrebačke burze.

– Kako se za burzu često kaže da je barometar gospodarstva, vjerujemo da ova statistika govori o početku snažnijeg oporavka domaće ekonomije. Stabilizacija političkih prilika mogla bi biti novi pozitivan signal jer kapital ne voli nesigurnost i promjenjivost, osobito u području porezne politike – tvrdi Gažić.

Prinos je još solidan

S druge strane, tijekom tri godine relativni udjel domaćih pravnih osoba pao je s 51,9 na sadašnjih 45,2 posto. Što se tiče stranaca, vrijednost dionica povećali su sa 76 milijardi u 2012. na 100,3 milijarde kuna u rujnu ove godine. Ktome, ove je godine zaustavljen višegodišnji trend pada vrijednosti obveznica koje drže stranci. Štoviše, u rujnu ove godine bilježi se trostruko veća vrijednost nego 2015., od 77 milijuna kuna.

– Unatoč trendu pada prinosa do dospijeća na obveznice, hrvatske obveznice još nude solidan prinos u usporedbi s nekim drugim zemljama – pojašnjava Luka Grgić.

>> Ruski milijarder preuzima Hidroelektru Niskogradnju

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.