Bruto domaći proizvod Europske unije lani je iznosio 15.300 milijardi eura u stalnim cijenama, a svaki peti euro stvoren je u Njemačkoj, koja drži 21,3 posto gospodarstva. Više od polovice europskog BDP-a generiraju tri članice: Njemačka, Velika Britanija i Francuska.
Brexit je i lani negativno utjecao na britansko gospodarstvo čiji je udio u zajedničkom kolaču pao sa 16,1 posto u 2016. na 15,2 posto u 2017. godini pa će se odlaskom Britanaca nešto popraviti udjeli ostalih članica. Italija je lani predstavljala četvrtu europsku silu s udjelom od 11,2 posto, Španjolska petu sa 7,6%, a Nizozemska šestu s 4,8% udjela.
Na suprotnom kraju ljestvice jedanaest država članica drže manje od 1% zajedničkog BDP-a. To su Malta, Cipar, Estonija, Letonija, Litva, Slovenija, Hrvatska, Bugarska, Luksemburg, Slovačka i Mađarska. Udjel od 0,3 posto europskog BDP-a imaju Hrvatska, Litva, Bugarska i Slovenija. Malta i Cipar imaju 0,1 posto udjela, tako da je jako puno zemalja čiji se značaj u širim okvirima svodi na razinu statističke greške. Samo tri bivše socijalističke članice preskočile su udjel od 1 posto, Poljska s 3 posto, a Slovačka i Rumunjska s po 1,3 posto. Odlaskom Velike Britanije Europa će ‘osiromašiti’ za 2324 milijarde eura.
u jakom društvu