Vojna oprema

Hrvatska Glocku i SIG-u otela posao u Tunisu

'SPECIJAL OBZOR, 01.12.2011., Karlovac - HS Produkt d.o.o. je hrvatska tvrtka za proizvodnju vatrenog oruzja. Poznata je po proizvodnji polu-automatskog pistolja HS 2000 i jurisne puske VHS koji se u
Tuniška varijanta HS 2000 s dodatnom mehaničkom kočnicom
'SPECIJAL OBZOR, 01.12.2011., Karlovac - HS Produkt d.o.o. je hrvatska tvrtka za proizvodnju vatrenog oruzja. Poznata je po proizvodnji polu-automatskog pistolja HS 2000 i jurisne puske VHS koji se u
Foto: Boris Ščitar/Večernji list/PIXSELL
HS Produkt
17.12.2014.
u 15:21
Tunižani preuzeli pištolje i predbilježili se za nove, kao i za hrvatske jurišne VHS puške
Pogledaj originalni članak

Razlog za slavlje nije bila količina izvezenih pištolja poznatog karlovačkog proizvođača HS Produkta – 1000 komada s pripadajućom opremom za potrebe policije i vojske Tunisa, vrijednih oko 3,5 milijuna kuna, jer HS Produkt je od 2000. izvezao nekoliko milijuna pištolja – nego činjenica da je hrvatska vojna industrija stekla još jednog kupca, a uspjela je na natječaju izgurati konkurente, austrijski "Glock" i švicarski "SIG". Kako kaže direktor Alana Ivica Nekić, "da bi zaključio jedan posao, trebaš odraditi stotinjak sastanaka, prezentacija, no kada se jednom 'otvori', posao će krenuti". Tako će biti i u slučaju Tunižana, koji su u Hrvatskoj proveli šest dana, preuzeli oružje i predbilježili se za kupnju novih količina pištolja, kao i hrvatskih jurišnih VHS pušaka, koje također proizvode Karlovčani.

Zanimljivost je da su Tunižani imali poseban zahtjev, ugradnju dodatne mehaničke kočnice na pištolju, te je tako nastala i "tuniška varijanta HS 2000". Ova priča dobro simbolizira stanje u hrvatskoj vojnoj industriji, koja postaje sve važniji izvoznik. Prema podacima Hrvatske gospodarske komore, a iz izvora Državnog zavoda za statistiku, u 2011. izvezeno je oružja i vojne opreme u vrijednosti 62,7 milijuna američkih dolara, u 2012. za 90,3 milijuna, a u 2013. izvoz je skočio na 141.7 milijuna dolara. Međutim, to su nepotpuni podaci. U agenciji Alan procjenjuju da je ukupni izvoz oružja i vojne opreme u 2013. iznosio oko 190 milijuna dolara. Lavovski dio izvoza odnosi se na HS Produkt i proizvođača kaciga "Šestan-Busch". Slijedi zagrebački "DOK-ING", jednako svjetski poznati proizvođač robotskih strojeva za razminiranje i gašenje požara, pa nekoliko brodograđevnih tvrtki koje izvoze patrolne čamce za policije i obalne straže u nekoliko država.

Američko tržište pada, no kreće posao s puškama

U brodogradilištu Viktor Lenac tako provode remont i preinake elektro-energetskog kompleksa zapovjednog broda 6. flote Američke ratne mornarice USS Mount Whitney, što je posao vrijedan više od 20 milijuna dolara. Izvoznici su i proizvođači vojnih uniformi i opreme (KROKO) te proizvođači obuće INKOP, Borovo, Jelen... Željko Pavlin, direktor karlovačkog HS Produkta, kaže da će u 2014. ostvariti približno iste financijske rezultate kao i prošle godine, kada su izvezli pištolja i pušaka za više od 100 milijuna dolara. Američko tržište pada, no kreće posao s puškama, koje je puno teže prodavati od pištolja koji su u SAD-u u slobodnoj prodaji. Puške se, naprotiv, mogu prodati samo državama.

Ove godine iz HS-a su otišle nove količine pištolja (20.000) i pušaka u Irak, posebno na sjever, u Kurdistan. Uvjeti za izvozni proboj HS Produkta, ali i drugih tvrtki, nastali su kada je MORH, posebno u mandatu Ante Kotromanovića, potpisao ugovore o nabavi i time dao proizvođaču ono najvažnije – referenciju i prigodu za testiranje proizvoda. U HV-u već raspolažu s oko 6000 VHS-1 pušaka, a dovršavaju se ispitivanja i na poboljšanoj VHS-2 pušci. Slično se dogodilo i pulskom Tehnomontu, koji je, nakon što je proizveo dva velika patrolna čamca za potrebe hrvatske policije, dobio i posao za obalnu stražu Gibraltara. Inače, Hrvatska povremeno izveze i tzv. neperspektivno oružje, a riječ je o naoružanju korištenom tijekom Domovinskog rata.

Prema neslužbenim podacima, u 2012. je izvezeno 15.000 kalašnjikova (AK-47) koji su uglavnom otišli u neke afričke i arapske države, u dogovoru s partnerima u NATO-u. Taj posao vrijedio je oko milijun i pol dolara, a kasnije je RH te puške slala i u obliku vojne pomoći, pa "izvoz" nije ni naplaćivala (u Mali ili Kurdima). Hrvatska je izvezla svoje oružje i vojnu opremu u 40-ak država svijeta, a popis je zanimljiv; Izrael, Uganda, Češka, Kazahstan, BiH, Njemačka, Poljska, Egipat, Portugal, Slovačka, Slovenija, Rusija, Malta, Italija, Grčka, Kuvajt, Mađarska, Latvija, Kosovo, Ujedinjeni Arapski Emirati, Turska, Čile, Nigerija, Ukrajina, Oman, Irak, Filipini, Makedonija, Austrija, Tajland, Nizozemska, Australija, Angola, Kolumbija, Nikaragva, Šri Lanka, Švedska i Srbija.

>>Ruska vojna industrija jedina povećala prodaju

>>SAD će 63,7 milijardi dolara potrošiti na Siriju, Irak i Afganistan

SKIJAŠKA DVORANA

FOTO Još neviđeno u Hrvatskoj! Otkrivamo detalje jedinstvene ideje općine iz Gorskog kotara

Skijaška staza bila bi duga 1,3 km, s prosječnom strminom od 37 posto, što je dovoljno za slalome FIS kategorije. Načelnik Mrkoplja Josip Brozović kaže da bi skijaška dvorana za Gorski kotar značila ono što Pelješki most znači za jug Hrvatske. Na ideju su u Općini došli kada su čuli izjavu skijaškog maga Ante Kostelića koji je jednom zgodom kazao da u Hrvatskoj nedostaje mjesto gdje bi mogli skijati čitavu godinu.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 45

R0
R00kie
16:28 17.12.2014.

svaka cast sto uz uz ovakvu parazitsku drzavu uspjeli pobijedit na tako teskom svjetskom trzistu!

LL
LEX-LUTOR
15:52 17.12.2014.

Zasto se taj gospodin iz "Alana" nije odmah pohvalio kako oni lovu dobiju prakticki avansno od potencijalnih kupaca a onda domace proizvodjace zavlace mjesecima za te iste pare ??? Tipicna poslovna logika kada netko ima monopol ???

Avatar Jaguar_Paw
Jaguar_Paw
18:14 17.12.2014.

Primjer koji potvrđuje kvalitetu i marljivost hrvatskog čovjeka, no koji ne može u potpunosti doći do izražaja zbog pojedinih kriminalno-interesnih skupina. Tunis nije ni prva ni zadnja zemlja koja će kupovati hrvatsko oružje, moja osobna želja je moderniziranje postojećih pogona u Hrvatskoj za proizvodnju oklopnih vozila i tenkova. Hrvatska je uspjela napraviti tenk koji ima operativno borbeni domet dvostruko veći od američkog ili izraelskog tenka, istina napravljen je po ruskoj verziji, no opet je domaći proizvod. Uzimajući u obzir našu ne tako davnu, a i onu davnu povijest, ulaganje u naoružanje nikako nije promašaj. Puno sreće HS produktu u daljnjem radu!