Iako je Hrvatska od 1. srpnja ove godine smanjila najvišu marginalnu stopu poreza na dohodak sa 45 na 40 posto te uvela još neke promjene u oporezivanju dohotka, uzimajući u obzir stope poreza na dohodak i socijalnih davanja za zaposlenike s prihodima od 100.000 američkih dolara, Hrvatska je država s najvišim kombiniranim stopama davanja u svijetu, pokazuje studija KPMG Internationala.
Porez na dohodak i socijalna davanja na taj dohodak u Hrvatskoj iznose 53 posto, a slijede nas Mađarska (47,9 posto), Papua Nova Gvineja (47,4), Grčka (44,7) i Austrija (44,5).
Istraživanje KPMG-a o pregledu stopa poreza na dohodak i socijalnih davanja u novom izvještaju "Individualni porez na dohodak i stopa socijalne sigurnosti 2010." pokazalo je da su porezne stope i dalje nepromijenjene u većini država. No opći uzlazni trend iz ovogodišnjeg istraživanja pokazuje da se vlade odlučuju za povećanje poreznih stopa kao dio pristupa u borbi protiv deficita. Čini se da je globalni pad najviših stopa poreza na dohodak koji je zabilježen posljednjih sedam godina završio.
Ovogodišnja prosječna stopa globalno gledano porasla je 0,3%, signalizirajući da smo stigli do novog obrata.
– U razmatranju gdje locirati zaposlenike, porez je ključno pitanje poslovanja, osobito za multinacionalne kompanije koje odlučuju u tome u kojoj će zemlji bazirati regionalna sjedišta. U isto vrijeme porezne su vlasti pod sve većim pritiskom da identificiraju i osiguraju veće prihode. Kao odgovor na te zahtjeve, postaju sve sofisticiranije i strože u oblikovanju i primjeni poreznih propisa, ne samo u sferi poreza na dohodak, nego i poreza na dodanu vrijednost i poreza na dobit – kazao je Paul Suchar iz KPMG-a.
oguliti one koje rade i podijeliti onima koji ništa ne rade: državna uprava puna nezakonito zaposlenih, mlađi umirovljenici odreda nezakonito u mirovini, lažni invalidi i branitelji... to je recept za uništavnje cijelog društva do temelja i korijena.