roland berger

Hrvatska neće izići iz krize prije 2013. godine

Foto: 'Goran Jakus/PIXSELL'
'01.03.2010,Zagreb - Avenija Dubrovnik 32, porezna uprava zagreb. Danas je zadnji dan da se prijavi povrat poreza. Lagano se stvaraju guzve na salteru, jer dosta ljudi prijavljuje porez u zadnji cas.
Foto: VL
graf
Foto: 'Zarko Basic/PD/PIXSELL'
'22.09.2009., Zagreb - Vladimir Preveden, izvrsni direktor zagrebackog ureda Roland Bergera. Photo: Zarko Basic/Poslovni dnevnik/PIXSELL'
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
'unutrasnja..........zagreb.......21.04.2005 ilustracija za novac , hr kune i kreditne kartice foto: IGOR KRALJ'
06.10.2011.
u 09:00
Strateški previd: Hrvatskih tvrtki još nema na brzorastućim tržištima Kine, Brazila i Indonezije.
Pogledaj originalni članak

Rezanje troškova i fokusiranje na glavnu djelatnost i dalje su, prema ocjeni hrvatskih menadžera, ključne mjere u borbi s krizom, iz koje lokalno gospodarstvo, prema ocjeni 88 posto ispitanika, neće izići prije 2013. Pesimizam hrvatskih menadžera otkriva Studija o trendovima na području restrukturiranja za 2011. koju tvrtka Roland Berger na globalnoj razini provodi već sedmu, a u Hrvatskoj šestu godinu.

Gdje su novi proizvodi?

Čak 96 posto anketiranih menadžera na restrukturiranje gleda kao na trajan zadatak, dok njih 70 posto brzinu provedbe restrukturiranja smatra važnom. – Takav stav svjedoči o poraznoj situaciji, otkriva da većina hrvatskih menadžera zapravo ne zna što je restrukturiranje. Ono se u ovdašnjim tvrtkama svodi isključivo na rezanje troškova – otpuštanjem zaposlenika ili rezanjem plaća – no taj model nije dugoročno održiv. Nužan je zaokret strukturnim promjenama, izlazak na inozemna tržišta i ponuda novih proizvoda – ističe direktor Bergerova ureda u Zagrebu Vladimir Preveden.

– Dok su tvrtke iz Češke i još nekih tranzicijskih zemalja prisutne na brzorastućim tržištima kao što su Kina, Brazil ili Indonezija, hrvatskih ondje nema, to je golem strateški previd. Internacionalizacija ovdašnjih kompanija mahom završava u Srbiji, no više ni ondje nisu baš jaki igrači – opominje Preveden.

Aktualna godina, misli 62 posto menadžera, donijet će rast BDP-a od 0,5 do 1,5 posto, dok se na 2012. ipak gleda s malo više optimizma te 81 posto najavljuje rast BDP-a između jedan i dva posto. Gotovo polovica (44%) menadžera uvjerena je da su tvrtke koje vode vrlo konkurentne na tržištu, a 74% očekuje da će u 2012. prodaju vratiti na razdoblje prije krize. Likvidnost je za velik broj kompanija nešto povoljnija nego 2009. Sada je kritična kod 29 posto tvrtki, dok je u 2009. nelikvidnost isticalo njih 40%. Svoj budući rast prvi put umjesto bankovnim kreditima 71 posto tvrtki planira financirati iz vlastitih sredstava. Na tu odluku utjecalo je racionalnije korištenje internim resursima, ali i strah od skupih kredita. Dejana Dojčinović Drilo, autorica istraživanja, upozorava da tvrtke "moraju nastaviti s povećanjem svoje likvidnosti, i to oslobađanjem toka novca, uspostavljanjem dugoročne strategije financiranja te alternativnim modelima jer aktivnosti na optimiranju vlastitog radnog kapitala nisu dovoljne."

Menadžeri nespremni

Nespremnost (81%) menadžera i vlasnika za preuzimanje rizika i nedostatak (79%) kvalitetnih kadrova istaknuti su kao najveće prepreke budućem razvoju. Problem je i što ovdašnji menadžeri i dalje imaju velika očekivanja od države. Gospodarski oporavak, upozoravaju iz Bergera, nemoguć je bez restrukturiranja i poduzeća iz portfelja države i javne uprave, no za to nedostaje i znanja i odlučnosti.

– Restrukturiranje gospodarstva važnije je od ulaska u Europsku uniju, propusti li se sada ta prilika i ne utvrdi li se ubrzo okvir koji će povećati zaposlenost i dignuti standard stanovništva, izgubljeno se više neće moći nadoknaditi – upozorio je Ivan Šimek, savjetnik u Bergeru.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 178

EL
elfenomeno77
12:30 06.10.2011.

Rezanje troškova najvažnija je mjera restrukturiranja,a vlada je pokazala da se ne libi to napraviti

Avatar Čobanković ( mlađi )
Čobanković ( mlađi )
15:58 07.10.2011.

Hrvatska nema svoje proizvodnje,pa tako ni izvoza Kad bi imali barem 1 tvornicu,možda bi,možda bi

Avatar stravaxx
stravaxx
09:58 06.10.2011.

a u čemu se sastoji ta famozna kriza????