Nedostaje ozbiljnih projekata

Stručnjaci upozorili: Hrvatska neće moći povući 9,6 milijardi eura iz EU

euri
Foto: Dalibor Urukalovic/PIXSELL
Foto: Emica Elvedji/PIXSELL
Hrvoje Bujas
05.05.2021.
u 14:20
Santini je naglasio kako se izravni porezi trebaju smanjiti, pogotovo porez na dohodak.
Pogledaj originalni članak

Vrlo je vjerojatno da Hrvatska neće bespovratno povući 9,6 milijardi eura iz Europske unije, nedostaje ozbiljnih projekata i institucionalne baze te nam pod hitno trebaju reforme u svim dijelovima sustava, zaključeno je na panel-diskusiji „Poduzetništvo za vrijeme koronakrize“ organiziranoj od udruge Nova perspektiva te pod pokroviteljstvom europske konzervativne političke zaklade New Direction. Ova je suradnja, čulo se, kruna dobrih veza između poljskih konzervativaca i Hrvatskih suverenista kao naše parlamentarne konzervativne opcije, ali i pokazatelj dobre umreženost konzervativnih opcija na razini Europske unije.

Ekonomski stručnjak s područja politike i financijskih tržišta Branimir Perković, istaknuo je kako se u Hrvatskoj pod hitno trebaju napraviti reforme koje će dati dugoročan učinak, a ukazao je i na veliki pad BDP-a koji je pomnije analizirala profesorica Zagrebačke škole ekonomije i menadžmenta Vedrana Pribičević.

– Hrvatska trenutačno ima BDP kakav je imala 2004. godine. Izgubili smo 15 godina, što je porazno i trebamo se zapitati koji je model rasta hrvatske ekonomije. Hrvatska je ekonomski trabant i moramo promijeniti model rasta. To je razlog što smo dobili najviše europskih sredstava. Bojim se da Hrvatska ima sindrom najmlađeg djeteta – smatra Pribičević.

Vedrana Pribičević

Latvijski ekonomist i član Europskog parlamenta Roberts Zile smatra kako to nije razlog zbog kojeg je Hrvatska dobila najviše novca iz europskih fondova.

– Mnoge zemlje imaju problem s neuključivanjem privatnog sektora. Hrvatska ima isti problem kao i Grčka. Zbog krize izazvane koronavirusom i velikim padom BDP-a dobili ste najviše sredstava. Takva je struktura vašeg gospodarstva. Ako ne uspijete doći do planiranog novca iz fonda, moglo bi doći do velikih ekonomskih problema – objasnio je.

Predsjednik udruge Glas Poduzetnika Hrvoje Bujas istaknuo je kako se u Hrvatskoj pod hitno trebaju napraviti reforme koje će dati dugoročan učinak, a s njim se složio i ekonomski analitičar Guste Santini.

– Lažna je dilema treba li investirati u privatni ili javni sektor. Kada zemlja ima ovaj dohodak per capita i ovaj odnos realnog sektora te razinu ovisnosti, kriza je pokazala da ne proizvodimo da bismo opstali. Deficit robne razmjene je kroničan – naglasio je Santini.

Foto: Dalibor Urukalovic/PIXSELL
Guste Santini

Što se tiče poreznih opterećenja, Pribičević smatra da je empirijski dokazano kako je puno veći transfer u proračun tamo gdje je vladajuća stranka na državnom nivou ista kao i u jedinici lokalne samouprave.

– Mi imamo poreznu depresiju. I knjigovođe su izgubljeni u tom cijelom sustavu. Nama trebaju hrabri političari, hrabri građani i hrabre reforme. Od toga nemamo ništa. Dolazimo do situacije gdje građani opet prelaze u sivu ekonomiju jer je to jedini način da se opstane. Porez treba biti jednostavan, privlačan, pravedan i razumljiv. Što manji porezi garantiraju veće investicije, a dugoročno održivu ekonomiju – rekao je Bujas, dok Santini dodatno naglašava kako se izravni porezi trebaju smanjiti, pogotovo porez na dohodak.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 23

DU
Deleted user
14:57 05.05.2021.

Hrvatskoj da netko pokloni 1000 milijardi nema nam pomoči sve bi potrošila državna birokracija

DU
Deleted user
14:43 05.05.2021.

Nedavno sam čitao nacionalnu strategiju Republike Hrvatske do 2030. Vizija je da će Hrvatska u 2030. godini biti konkurentna, inovativna i sigurna zemlja prepoznatljivog identiteta i kulture, zemlja očuvanih resursa, kvalitetnih životnih uvjeta i jednakih prilika za sve. A sad nas informiraju o tim da nema projekata i da nećemo moći povući dotaciju? Čini se da u strategiji netko vidi Švicarsku, a u stavrnosti ćemo ostati HR kakvu svi poznaju znači zemlja velikih mogućnosti koje ne znamo iskoristiti.

ST
stefj
15:02 05.05.2021.

Današnji razgovori sindikata i politike o budućnosti zemlje jako dobro pokazuju u kojem smjeru idemo... Nedavno je bila ideja ukinuti potpuno nepotrebnu i skupu HGK, a od te ideje smo došli do uvođenja novog poreza iliti još jednog parafiskalnog nameta - naknada sindikatima... Sve je to u skladu sa Plenkovićevim najavama jačanja šire države i javnog sektora, sve je to u skladu sa strateškim planom razvoja do 2030. godine. Jedino što su u tom planu zaboravili napisati, a sasvim je jasno, jest to da je planirano sigurno dno EU-a i siguran veliki odljev stanovništva. S takvim planom sasvim je realno očekivati da ćemo imati ispod 3 mil. stanovnika već 2030. godine, možda padnemo i ispod 2,5 mil...