Energetska učinkovitost i čista energija su nužnost, no bitna je i ekonomska logika te sigurnost opskrbe, rečeno je jučer na jednom od panela 4. Energy Investment Foruma, u organizaciji Poslovnog dnevnika u Zagrebu.
Perica Jukić, predsjednik uprave HEP-a, objasnio je da se strategija HEP-a bazira na onoj EU, a to je niskougljična energetika.
– Obnovljivi izvori su budućnost i mi puno ulažemo u njih, posebno u hidroelektrane. Ali, morate imati i baznu energiju kad oni ne mogu zadovoljiti potrebe tržišta, a takvi bazni izvori kod nas su nuklearna elektrana Krško i termoelektrana Plomin. Zbog toga je bitno ulagati i u takve projekte, kazao je Jukić, istaknuvši da se mora djelovati i tržišno.
– Danas je teško procijeniti u što točno ulagati, no to moraju biti visokoučinkovita postrojenja i višenamjenske kogeneracije. Hidropotencijal je naš najveći potencijal i to u investicijskom ciklusu od tri milijarde kuna, što je plus i za hrvatsko gospodarstvo, napominje Jukić.
I Miroslav Mesić, predsjednik uprave Hrvatskog operatora prijenosnog sustava smatra da Plomin ima važnu ulogu za sustav te smatra da je završetak projekta Plomin C važan za sigurnost opskrbe.
Govoreći o Strategiji energetskog razvoja, državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike Ante Čikotić potvrdio je da RH ima potencijale vrijedne osam milijardi eura, koji zahtijevaju izgradnju i modernizaciju plinske i naftne infrastrukture.
– Jedan od važnijih ciljeva je postizanje 40 posto manje emisije ugljičnog dioksida do 2030., a važno je što bi se ulaganjima u sektor otvorilo i 80 do 100.000 zelenih radnih mjesta, misli on.
Tomislav Čorak iz tvrtke The Boston Consulting Group, istaknuo je da su cijene energetskih uređaja sve manje, a raste cijena održavanja, te da Hrvatska ima veliku priliku upravo u razvoju hidroenergije.
“Izgradimo i novu reverzibilnu HE Jasenica od 300 MW do 2020.”, naglasio je Aljoša Pleić iz Udruženja obnovljivih izvora energije Hrvatske.
U raspravama je ocijenjeno i da su vjetroelektrane relativno nesigurni izvor zbog nestalna vremena, ali da uz subvenciju treba uvesti 50.000 mikrosolara do kraja 2020.
>> Od 1. travnja Ina će moći prodavati plin onome tko ponudi najvišu cijenu