PISMO

Hrvatski članovi uprave Ine odbili mailom glasovati o sudbini Siska

Foto: Petar Glebov/PIXSELL
Hrvatski članovi uprave Ine odbili mailom glasovati o sudbini Siska
26.09.2014.
u 20:13
Hrvatski trojac upozorio je upravu Ine da pismeno glasovanje nije predviđeno statutom tvrtke. Iduća je sjednica uprave 7. listopada
Pogledaj originalni članak

Uprava Ine u četvrtak ujutro primila je e-mail kojim se svaki član poziva na glasovanje o prenamjeni rafinerije Sisak u logističko-distributivni centar. Hrvatski članovi uprave imali su vremena do kraja radnog dana u petak oglasiti se na zahtjev, no kako doznajemo iz kompanije, odlučili su ignorirati taj način glasovanja. Pismeno glasovanje nije predviđeno statutom Ine o čemu je hrvatski trojac odlučio upozoriti upravu.

Iduća sjednica uprave Ine održat će se 7. listopada pa do tada, kao sada stvari stoje, neće biti odluke o Sisku, osim ako odluku ne donese Nadzorni odbor. Idućeg tjedna, točnije u četvrtak, održat će se sjednica nadzornog tijela kompanije koje je sada na potezu. Doznajemo da su hrvatski članovi uprave tražili od mađarskih kolega da se još jednom sjedne i raspravi o gašenju rafinerije, ali inzistiraju da se pritom govori i o strategiji razvoja Ine.

Rafinerija svojom proizvodnjom pokriva tržište Zagreba i Slavonije, a nalazi se u neposrednoj blizini istražnih polja za koja je u lipnju otvoren natječaj za koncesije. Trenutačno prerađuje samo 550 milijuna tona nafte godišnje, ali izvori uvjeravaju da bi uz eksploataciju nafte iz novih bušotina ta količina lako mogla skočiti na 1,2 milijarde tona godišnje.

Također žele da se istraži komercijalni potencijal Ine na regionalnim tržištima uz aktivan pristup zemljama bivše Jugoslavije, Albaniji, istočnoj Italiji i istočnoj Austriji, a osobito mogućnost strateške suradnje sa Slovenijom, odnosno njezinim Petrolom. Na toj osnovi žele raspravljati o Sisku, a izvori uvjeravaju da bi se na tom tragu mogao postići i kompromis. Inzistiraju i da se konkretna odluka o opsegu i tempu ulaganja u rafineriju Rijeka donese paralelno s odlukom o rafineriji Sisak.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

CH
chemica
00:10 27.09.2014.

Odugovlačenje agonije i odgađanje neminovne likvidacije rafinerije, ništa više. Sad bi oni nazad tržište u čijem smo uništenju sudjelovali...Nema više Jugoslavije. Svaka od novonastalih državica već godinama ima vlastite dobavljače goriva. To više nije Ina niti će ikada biti. Pregazilo je vrijeme. Tragično, ali tako je. Kapitalizam.

DO
domazl
08:50 27.09.2014.

Novinarka se razbacuje s količinama nafte koje se crpe u RH, a ne prerađuju, pretjerala je za tri nule. Bivše vodstvo INE ( Cerić, Vrbanović,Dragičević, Dekanić i drugi), HNS-ovci drmaju INOM od 1990, i prepotentno su računali s tržištem cijele bivše države. Oni su sukrivci za današnje stanje INE. Riječni su prevladali u ININOJ upravi i vuku sve u Rijeku, otpočetka. S pojedincima iz Siska su prenamjenjivali postrojenja koja nisu nikada proradila ( KP 2), a svrha je bila izvlačenje postotka u privatne đepove ( I.Ivaniš, B.Pastuović, Ž.Vrbanović, B.Jazbec). "Naši" su nas "sredili".

DU
Deleted user
23:00 26.09.2014.

INA je bila gigant u usporedbi sa MOL-om, čak se razmišljalo o preuzimanju, a danas, MOL zabija zadnje čavle u ljes u koji se pokušava ugurati INA. Ako je Sanader sam razvalio INA-u, onda je fakat Supermen.