nakon ukidanja sankcija iransko tržište u procvatu

Propuštena prilika: Hrvatsku ne zanima Iran

Foto: Reuters/PIXSELL
Propuštena prilika: Hrvatsku ne zanima Iran
27.01.2016.
u 16:57
Unatoč tome što je Iran nova zvijezda na svjetskoj poslovnoj pozornici, hrvatske tvrtke i politika to nisu prepoznale iako imamo što ponuditi
Pogledaj originalni članak

Kada bi vodeće biznismene pitali gdje se danas nalazi mitski Eldorado, svi bi zasigurno odgovorili – u Iranu. Naime, nakon što su prije nekoliko dana ukinute međunarodne sankcije, Iran je počeo veliku poslovno-političku ofenzivu kojoj je cilj povratak Teherana na svjetsku poslovnu pozornicu.

Tržište od 80 milijuna ljudi željno je gotovo svega, i Iran danas predstavlja najpoželjnijeg kupca koji plaća bez pitanja, samo da odmah dobije ono što želi. Novac nije u pitanju. Iako je cijena barela nafte danas na rekordno niskim razinama, Teheran će bez problema na svjetsko tržište slati po milijun i pol barela crnog zlata dnevno samo da dođe do strane valute. Koliko je Iran “vruć” partner, govori i podatak kako su istoga dana kada su ukinute međunarodne sankcije, ugovorili kupnju 114 Airbusovih zrakoplova za potrebe svoje nacionalne aviokompanije. To je jedna od najvećih narudžaba koje je Airbus dosad dobio “u komadu”.

Novi šoping

Novootvoreno iransko tržište važno je svima pa je u Teheranu prije nekoliko dana boravio i kineski predsjednik Xi Jinping. S iranskim kolegom Rohanijem, tvorcem nove politike otvaranja Irana svijetu i Zapadu, potpisao je ugovore vrijedne oko 600 milijardi dolara koji se odnose na cijeli niz poslova. Od eksploatacije nafte do međusobne trgovine. Čim je Xi otišao iz Irana, Rohani je krenuo u novi “šoping”. Odletio je u Italiju, gdje je potpisao 5,4 milijarde dolara vrijedne ugovore o suradnji. Za boravka u Rimu, posjetio je i Vatikan, gdje se susreo s papom, iznijenivši kurtoazne političke poruke o miru i međusobnom poštovanju. No Rohani je u Europi zbog posla, a ne zbog politike.

Nakon Italije, odlazi u Francusku kako bi sklopio dodatne poslove, a Pariz tu vidi šansu za svoju automobilsku, preradbenu, kemijsku industriju... Nakon Francuske, Rohanija očekuju u Njemačkoj, gdje će mu ponuditi cijeli niz poslovnih prilika. Uostalom, Njemačka je već dugo iranski trgovinski partner broj jedan u Europi, a njemačke kompanije sada će biti sretne da se dodatno razmašu na prostoru između Kaspijskog jezera i Perzijskog zaljeva... Ovu trgovinsku inicijativu Teherana sa zavišću sada gledaju i američke kompanije. Naime, Bijela kuća uvela je nove sankcije Iranu i time onemogućila svojim tvrtkama priliku za posao. Boeingu zasigurno “cure sline” jer je Iran najavio kako će mu trebati još oko 400 civilnih zrakoplova velikog kapaciteta. Ne treba sumnjati da će velike američke kompanije, preko lobista u Washingtonu, učiniti sve da im se dopusti trgovanje s Teheranom.

Stara slava

A gdje je Hrvatska u cijeloj ovoj priči? Na žalost, gotovo nigdje. Hrvatska na iranskom tržištu gotovo i nije prisutna iako ima što za ponuditi. Iranu danas trebaju novi vagoni, nove lokomotive, treba im modernizacija elektroenergetskog sustava, obnavljanje industrijskih pogona... Hrvatske tvrtke imaju proizvode, a imaju i tradiciju na iranskom tržištu. Osamdesetih godina prošla stoljeća u Iranu je Ingra gradila cementare i elektrane, Ferimport i Astra izvozile su im metalurške proizvode, cijevi, bakar... Đakovićeva Montaža radila je velike poslove u sklopu Babcokcovih projekata u Neki na sjeveru Irana..

>>Iran jedan od ključeva za investicijsku obnovu Hrvatske

>>Zemljom zapravo vlada okrutan princ koji je uz to opasan politički kockar

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 29

Avatar TvojUjko
TvojUjko
17:02 27.01.2016.

Kakav Iran, posao, zarađivanje, mi smo riječnikom još u drugom svjetskom ratu

GV
golub Vaso
17:20 27.01.2016.

Mi smo američki vazali i pudlica. Oni nam postavili predsjednicu, a židovi premijera, pa tu se više nema što dodat i oduzet, pemetnome dosta.

ZV
Zvonko60
17:06 27.01.2016.

Najvaznije da imamo ambasadora i trenere. Ostalo nije bitno