Nakon premijera Zorana Milanovića i ministra financija Borisa Lalovca, ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak također je opovrgnuo medijske napise da država namjerava otkupiti dionice Ine od MOL-a zbog čega bi se dodatno zadužila.
– Ja se potpuno slažem s izjavama ministra financija i premijera. Ne može se ni u kom slučaju računati na povećanje javnog duga. S druge strane imamo situaciju da MOL nije ispunio svoje poslovne obaveze da investira u Inu i sam je rekao da postoji otvorena opcija da prodaju svoje udjele u Ini. Mi kao odgovorna Vlada i odgovorni ministri imamo sve modele pripremljene za potencijalne sljedeće odluke naših strateških partnera, ali prioritet nam je arbitraža koja je pokrenuta i pregovori jer bi najbolje bilo da se uspije tijekom pregovora postići dogovor koji će štititi interese Republike Hrvatske, štititi interese Ine, a nakon dogovora neće se moći dogoditi da štetne odluke budu upućene Upravi Ine, kao što se to nedavno dogodilo – izjavio je Vrdoljak.
– Sve što čitate zadnjih dana u novinama nema veze s Ministarstvom gospodarstva i ne postoji nikakav iznos koji je izišao iz Ministarstva gospodarstva – dodao je Vrdoljak.
Komentirajući svoju tvrdnju kako je MOL-ova želja narušiti energetsku stabilnost Hrvatske, Vrdoljak je kazao kako želi da se derivati iz domaće nafte proizvode u Hrvatskoj.
– Imamo razloga to tražiti da bismo sutra imali sigurnu opskrbu derivatima – dodao je ministar Ivan Vrdoljak.
Komentirao je i navodne prigovore Bruxellesa da Hrvatska kasni u osiguranju dvosmjernog toka plina prema Mađarskoj.
– Nema tu nikakvih optužbi. Intenzivno se vodi kampanja u javnosti koja želi stvoriti dojam da Hrvatska ne ispunjava neke obaveze. Mi apsolutno sve obaveze ispunjavamo. Mi smo prijavili kompresore na listu od posebnog interesa. Mi tražimo sredstva da se izgrade ti kompresori da nam se pomogne u tome. Sada smo osigurali da se dio plina iz Hrvatske može isporučiti u Mađarsku – rekao je Vrdoljak i istaknuo da neće isporučivati plin u regiju u slučaju krize i time ugroziti isporuku hrvatskim domaćinstvima i industriji.
Nemaju oni vise niti za cackalice, a kamoli za INA-u. To sto su podigli silne poreze i uveli silne namete kojima se vise niti broja ne zna, to otislo u vozne parkove, preuredjenja ureda, zgrada, uhljebe i za cega sve ne. Samo ne gdje je trebalo. Eno, Lalovac izdao danas nove trezorske zapise. 1.32 milijarde kuna i 26 milijuna €. Ne gine 19-20 milijardi kuna novog deficita ove godine izgleda.