Za vile Lovor u Opatiji i Bianca u Trogiru, Češku vilu na Visu, dubrovačku Čigriju, Izvor na Plitvičkim jezerima, vilu Slavujevac i onu u Nazorovoj ulici u Zagrebu uskoro će Ministarstvo državne imovine raspisati natječaj za prodaju. Za razliku od prijašnjih natječaja, sada će natječaj objediniti više vila, od kojih se neke već pokušalo prodati, ali zbog cijene ili pravnih prepreka nije bilo uspjeha.
Bit će ih još
Na popisu će se naći možda još nekoliko vila, ako se uspije obaviti sve potrebne radnje prije nego što se natječaj raspiše, a možda se nađu i vile koje još nisu prenesene u Ministarstvo iz pojedinih državnih tvrtki, kao što je, primjerice, slučaj s vilom Toplice u Opatiji, koju HŽ još nije prenio u registar državne imovine. Za vilu Čingriju pravo prvokupa ima Grad Dubrovnik, no navodno Grad nudi premali iznos.
Upravo je cijena često razlog zbog kojeg se vile nisu prodale i prije. S prodajom se ne bi trebalo žuriti i tražiti nižu cijenu od tržišne, govorio je i nekadašnji predstojnik DUUDI-ja Mladen Pejnović. Jer primjer vile Kremešek u Voloskom kod Opatije pokazao je da se za njih može postići dobra cijena. Za tu vilu u dva navrata nije bilo interesa, a treći put, sredinom ove godine, ulagač je ponudio milijun kuna višu cijenu od tražene.
Prenamijeniti
Dok je na moru najčešći interes prenamjena vila u turističke svrhe, za dvije vile u Zagrebu interesi su iskazani za, primjerice, prenamjenu u muzej ili edukacijske centre. Nakon predstavljanja 100 državnih projekata veći interes bio je i za bivšu Titovu vilu Izvor na Plitvičkim jezerima.
Najveći broj interesenata, od njih 22, tada je vilu htio prenamijeniti u turističke svrhe. No i za Češku vilu koja se prostire na površini od 64 tisuće četvornih metara bilo je više od 20 interesenata, no nije se prodala. Naime, prije toga Grad Vis morao je napraviti urbanistički plan uređenja ugostiteljsko-turističke zone “Češka vila” kao preduvjet za realizaciju projekta.