predstečajna ili ne?

IGH bankama: Vratit ćemo kredite kad prodamo projekte

Foto: 'Tatjana Tadic/Poslovni dnevnik/Pixsell'
IGH bankama: Vratit ćemo kredite kad prodamo projekte
17.05.2013.
u 15:00
U dvije godine iz tvrtke je otišlo 300 radnika pa je danas 700 zaposlenih
Pogledaj originalni članak

Danas popodne sastaje se Nadzorni odbor Instituta IGH koji bi trebao odlučiti hoće li pokrenuti predstečajnu nagodbu tvrtke. Naime, do sastanka NO-a banke trebaju se izjasniti prihvaćaju li plan financijskog restrukturiranja koje je za IGH osmislio konzultant KPMG, a koji predviđa odvajanje obveza vezanih za nekretninske projekte, od onih kojima je financiran razvoj osnovne djelatnosti tvrtke odnosno laboratorija, nadzora i projektiranja. Plan predviđa da se oko 400 milijuna kuna obveza prema bankama vezanih za projekte poput Nade Dimić, Forum centra u Zadru, Radeljević u Dubrovniku te Galižane, koji već dvije godine opterećuju poslovanje, stave u stanje mirovanja dok se ne prodaju. IGH bi ubrzao prodaju projekata i tražio partnere koji bi ih preuzeli. Također, banke bi morale pristati i na "dizanje" sudužništva IGH s kredita plasiranih u projekte Ban centar i Bundek centar nakon čega bi tvrtki ostalo otplaćivati 200 milijuna kuna kredita.

Dodatno osiguranje

IGH mora namiriti i 12 milijuna kuna državi za porezne obveze, zbog kojih je i blokiran račun tvrtke, ali u isto vrijeme državno cestarsko poduzeće IGH-u duguje oko 16 milijuna kuna. Takav plan već ima podršku Nadzornog odbora, a prema informacijama koje doznajemo od izvora bliskih upravi, izrađen je u dogovoru s najvećim vjerovnicima. Ipak, ako ga ne prihvate sve banke kojima IGH duguje, tvrtka će pokrenuti predstečajnu nagodbu. Saznajemo, da su sve banke načelno prihvatile plan restrukturiranja, ali pojedini bankari traže od IGH-a osiguranje više u obliku hipoteka. Ako dakle sve banke ne pristanu na KPMG-ov plan, IGH će otvoriti predstečajnu nagodbu. U tvrtki očekuju brz proces jer su pripremili plan financijskog restrukturiranja i zato što imaju podršku najvećih vjerovnika.

U tvrtki tvrde da imaju pod kontrolom proces i da se neće dogoditi slom tvrtke. Ono što će se dogoditi povratak je osnovnoj djelatnosti, čime se priznaje da izlet u nekretninske investicije nije bilo najbolje rješenje. Financijsko restrukturiranje koje IGH-u slijedi dio je procesa koji se odvija već dvije godine.

Podsjetimo, IGH je lani dokapitalizirao tvrtku sa 80 milijuna kuna prodajom 105.590 dionica po cijeni od 765 kuna. Slijedila je racionalizacija u kojoj je iz tvrtke otišlo oko 300 zaposlenih pa sada IGH broji 700 ljudi, a potom su srezani troškovi poslovanja. Nakon dogovora s bankama, IGH planira provesti još jednu dokapitalizaciju – od 50 milijuna kuna. Tim bi se novcem namirile obveze prema dobavljačima.

Gubitak u 2013.

Nekonsolidirano izvješće za prvo tromjesečje 2013. pokazuje EBITDA oko 10 milijuna kuna, ali i neto gubitak tvrtke od 329.000 kuna. Imaju oko 400 milijuna kuna obveza prema bankama registriranih u bilanci tvrtke, ali i 500 milijuna kuna vrijedne ugovorene poslove u idućem razdoblju. Očekuje se objava informacija o dva unosna posla iz Rusije.

>> Propada jer je kriza, a u zaleđu nema Tuđmana, Sanadera, Čačića

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.