MJENJAČNICA

Intervencija HNB-a, kuna bez većih promjena

14.11.2006.
u 14:57
Pogledaj originalni članak

Dolar je prošlog tjedna na svjetskim deviznim tržištima postupno slabio prema euru. Naime, početkom prošlog tjedna eurom se trgovalo oko 1,2700 dolara, a do kraja tjedna tečaj je porastao na iznad 1,2850 dolara za euro.

Prošli je petak dolar u jednom trenutku oslabio na iznad 1,2901 dolar, što je njegova najslabija vrijednost prema zajedničkoj europskoj valuti još od kraja kolovoza. Dolar je istovremeno oslabio i prema brojnim drugim valutama, na što su utjecale najave iz Kineske središnje banke o diverzifikaciji deviznih pričuva. Naime, Kineska središnja banka raspolaže deviznim pričuvama vrijednim tisuću milijardi dolara (najvišim na svijetu), od čega je oko 70% u dolarima. Najave mogućeg smanjenja dolarskog iznosa pričuva, a povećanje iznosa u jenima i eurima, negativno su se odrazili na vrijednost dolara. Očekivanje povećanja kamatne stope Europske središnje banke (ECB) i Japanske središnje banke (BoJ) dodatno su utjecale na jačanje eura i jena prema dolaru.

Na domaćem deviznom tržištu, na samom početku prošlog tjedna, euro se održavao relativno stabilnim, na razini iznad 7,35 kuna. U nastavku trgovanja pojavili su se deprecijacijski pritisci na euro, a sredinom prošlog tjedna kuna je ojačala na ispod 7,33 kune za jedan euro. Izostanak korporativne potražnje za eurom uzrokovao je njegov daljnji pad, a kad je tečaj snižen prema 7,31 kuni, HNB je prošli četvrtak proveo deviznu intervenciju u cilju zaustavljanja daljnjeg jačanja kune. Naime, HNB je od poslovnih banaka otkupio 217,4 milijuna eura, povećavši iznos kuna u optjecaju. Tako visoki iznos devizne intervencije godinama nije zabilježen, ali je nakon intervencije tečaj samo blago porastao.

Po srednjem tečaju HNB-a euro je prošli tjedan također slabio te je početkom ovoga tjedna vrijedio 7,33 kune.

Pogledajte na vecernji.hr