Šest mjeseci nakon dolaska na čelo tvrtke i praćenja zatečenog stanja, menadžment Borova izradio je plan restrukturiranja koji bi u budućnosti toj vukovarskoj tvornici trebao donijeti zaokret u poslovanju. Nekadašnji div u kojem je radilo oko 23.000 radnika i koji je bio jedan od najjačih gospodarskih subjekata u bivšoj državi, posljednjih je godina doveden na rub ponora. O tome će se govoriti danas na konferenciji za novinare koju je sazvalo čelništvo tvrtke.
Vrdoljak obećao pomoć
– Predstavit ćemo stanje koje smo zatekli, planirane projekte i korake u budućnosti – najavio je jučer voditelj marketinga i službe za odnose s medijima Borova Vladimir Ham, ne želeći išta pobliže objašnjavati prije najavljene konferencije za medije.
Tvrtku je nedavno posjetio i ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak i istaknuo da će država učiniti sve da pomogne tvrtki s takvom poviješću i takvim značajem. Govoreći tom prilikom o planovima u poslovanju, predsjednik uprave Borova Hrvoje Merki spomenuo je novu paletu proizvoda koja će biti ponuđena domaćim i inozemnim kompanijama. Pokazani su modeli obuće za naftne i plinske kompanije, bolnice, farmaceutske tvrtke, vojsku, policiju... Mijenja se, najavljeno je, i stari logo tvrtke, nagađa se o otkazima u dijelu administracije, ali i zapošljavanju u sektoru prodaje.
Dugovi 60 mil. kn?
Na taj način menadžment tvrtke nastojat će ispraviti prijašnju politiku Borova koja je veći dio prodanih cipela uvozila iz Kine i drugih zemalja.
Prema podacima uprave, Borovo je godišnje prodavalo 800.000 pari cipela, od kojih je samo 200.000 pari proizvedeno u pogonima u Vukovaru. Sve ostalo bio je uvoz.
Plan je novog menadžmenta da u roku od dvije-tri godine Borovo stane na noge, ali i da se trenutačna brojka od oko 1050 zaposlenika poveća.
U isto vrijeme prepoznat je i problem stalnih gubitaša, tako da je za pogon gumeno-tehničke robe, koji proizvodi klinasto remenje, pronađen inozemni strateški partner koji će preuzeti proizvodnju i sve radnike.
Tiho se govorilo i o mogućem podizanju kaznenih prijava protiv odgovornih osoba koje su prošlih godina, kako je isticano, sustavno radile na uništavanju Borova.
Iako Merki nikada nije iznio preciznu brojku o visini dugova Borova, špekulira se o iznosima koji dosežu 60 milijuna kuna. Dolaskom na čelno mjesto Borova Merki je, kako je sam isticao, zatekao niz organizacijskih i poslovnih nelogičnosti koje su godinama dovodile do značajnog trošenja novca. Poznat je i primjer kad je ljetos, radi loših uvjeta rada, zatvoren pogon Gumitrade u kojem je radilo tristotinjak radnika.
Guranje u stečaj
– Radnike je samo Bog sačuvao. Rezultat takvoga načina rada je da su djelatnici Borova više godina radili u lošim, opasnim i nezdravim uvjetima – rekao je tom prilikom za medije Merki.
Predstavljajući stanje u tvrtki, Merki je više puta rekao da se proteklih godina u Borovu poslovalo tako kao da je netko namjerno gurao tvrtku u stečaj, ali i da je to pitanje za DORH ili USKOK.
modeli obuće za naftne i plinske kompanije, bolnice, farmaceutske tvrtke, vojsku, policiju od navedenog, u našim rukama su bolnice, vojska i policija za sve od navedenog obuća se nabavlja po zakonu o javnoj nabavi tako da ni policija ni vojska ne smiju slušati naputke ministra gospodarstva nego radit po zakonu