BRUXELLES

Jakovina o mliječnom sektoru Hrvatske: Imamo razloga za zabrinutost

Foto: Marko Jurinec/PIXSELL
Jakovina o mliječnom sektoru Hrvatske: Imamo razloga za zabrinutost
17.02.2014.
u 15:38
Jakovina je rekao da pad isporuke mlijeka prati pad broja isporučitelja mlijeka i smanjenje stočnog fonda, što će imati dugoročne strukturne posljedice za ovaj sektor
Pogledaj originalni članak

Kada je riječ o mliječnom sektoru Hrvatske, imamo razloga za zabrinutost jer podaci pokazuju kako je kod nas došlo do značajnog pada isporuke mlijeka, za 19% u 2013. u odnosu na 2012., rekao je ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina, koji je danas sudjelovao na sjednici Vijeća ministara poljoprivrede Europske unije u Bruxellesu. Vijeće je raspravljalo o rezultatima Konferencije o mliječnom sektoru u EU – razvoju nakon 2015. godine, prijedlogu Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o informiranju i mjerama promocije poljoprivrednih proizvoda na unutarnjem tržištu i u trećim zemljama, te prijedlogu Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća kojim se mijenja Uredba br. 1308/2013 i Uredba br. 1306/2013, a tiče se potpore opskrbi obrazovnih ustanova voćem i povrćem, bananama i mlijekom.

Jakovina je rekao da pad isporuke mlijeka prati pad broja isporučitelja mlijeka i smanjenje stočnog fonda, što će imati dugoročne strukturne posljedice za ovaj sektor, prenosi Ministarstvo poljoprivrede. Jakovina je također rekao da je Hrvatska u nepovoljnijem položaju u odnosu na ostale države članice.

Hrvatska je, kao i druge članice, pozdravila prijedlog Uredbe o informiranju i mjerama promocije poljoprivrednih proizvoda na unutarnjem tržištu i u trećim zemljama. Hrvatska podržava i prijedlog izmjena Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća kojim se mijenjaju dvije Uredbe vezane za potpore opskrbi obrazovnih ustanova voćem i povrćem, bananama i mlijekom.

Prema izmjenama jedinstvenim će se propisom obuhvatiti dva modela potpore – za školsko voće te mlijeko, te pojednostaviti procedure i smanjiti administrativno opterećenje za nacionalna tijela država članica,  obrazovne ustanove i dobavljače. Na ovaj će se način omogućiti državama da, ovisno o svojim potrebama, prebace do 15% sredstava iz modela školskog mlijeka u model školskog voća, i obrnuto, kao i da prošire obuhvat proizvoda na prerađeno voće i povrće, med, jogurt, maslinovo ulje.

Međutim, naglasio je Jakovina, tijekom rasprava ukazali smo kako za nas nije prihvatljivo da se alokacija sredstava za školsko mlijeko vrši tako da se kao kriterij koriste podaci o dosadašnjem/povijesnom korištenju sredstava iz fondova za ovu namjenu. Razlog za to je činjenica da Hrvatska kao nova članica do sada nije primjenjivala shemu školskog mlijeka po principima EU, pa bi bila zakinuta ovakvim kriterijem.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

MA
Matija Antun Relkovic
22:19 17.02.2014.

Pa kako ti nije neugodno?! Prije godinu-dvije stao si na stranu otkupljivača, a protiv seljaka koji su prosvjedovali i iz očaja prolijevali mlijeko ne bi li skrenuli pozornost na to kako će propasti. Sram te bilo! K tomu još imaš drskosti čuditi se i konstatirati kako imamo razloga za zabrinutost. Ako su ovakvi neobrazovani, drski i nekompetentni likovi poput tebe uopće mogući na političkoj sceni Hrvatske, to ne da je razlog za zabrinutost nego opća katastrofa! Sramota može biti i tebe i onog tko ti je povjerio ovaj resor, jer je očito jednako nesposoban kao i ti.

EA
earthwatts
16:57 17.02.2014.

Ministar: " Imamo razloga za zabrinutost" , da ne povjeruješ. Nakon 20 godina sustavnog uništavanja počinju se osječati posljedice, biti će još teže.

MI
misho32
09:26 18.02.2014.

za koje to on gluposti putuje u Bruxselles i sudjeluje u nekom viječu europske unije , a uspio je u prošloj godini Totalno uništiti mjekarsku proizvodnju odnosno mjekarske farme u Hrvatskoj . Koliko je taj neodgovorni i nesposobni tip uništio poštenih i vrijednih ljudu, neke je otverao čak i u smrt, koji su se zadužili i godinama podizali mjekarske farme i ulagali u tu proizvodnju. Najočitiji primjer pogubnog i sluganskog djelovanja ove neodgovorne vlasti je vidljiv preko poljoprivrede i preko ovog Jakovine. Uništili su dvije godine proizvodnju mlijeka , pšenice , mesa im drugih poloprivrednih proizvoda , i to na način da su proizvođačima plačali za mlijeko 1,80 kn za litru , a pšenicu za manje od 1,0 kn uz obrazloženje da su to svjetske cijene. Samo stalno pričaju da Hrvatska mora proizvoditi robu za izvoz , umjesto da se smanji i suzbije ogroman uvoz i supstituira sa domaćom proizvodnjom. Uhrvatskoj u poljoprivredi se ne će ništa moći rentabilno proizvoditi dok u Europi bude hiperprodukcija odnosno višak tih poljoprivrednih roba , koje se proizvode uz velike subvencije države . U hrvatsku su uvozi uglavnom roba sa lagera , problematične kvalitete , smeće po demping cijenama.