Javni dug

Javni dug države raste, analitičari procjenjuju nastavak tog trenda

Foto: Boris Ščitar/Pixsell
Javni dug države raste, analitičari procjenjuju nastavak tog trenda
20.12.2010.
u 10:21
U osam ovogodišnjih mjeseci javni je dug porastao za 18,1 milijardu kuna ili 15,3%, a doda li mu se državna jamstva te dug HBOR-a, ukupan javni dug iznosi 193 milijarde kuna
Pogledaj originalni članak

Ukupan dug konsolidirane opće države, koji uključuje dug središnje države, izvanproračunskih fondova te lokalne države krajem kolovoza iznosio je 135,9 milijardi kuna, pokazuju podaci Ministarstva financija koji pokazuju nastavak rasta ukupnog zaduženja države.

U prvih osam ovogodišnjih mjeseci taj je dug  porastao za 18,1 milijardu kuna ili 15,3%, a njegov udjel u BDP-u dosegnuo je 41 posto.  Doda li mu se državna jamstva te dug HBOR-a, ukupan javni dug iznosi 193 milijarde kuna odnosno 58,2% procijenjenog BDP-a. Kumulativno gledano u posljednjih osam mjeseci tako definirani ukupan javni dug viši je za 24,6 milijardi kuna odnosno 14,6%. U promatranom razdoblju najveći doprinos rastu ukupnog javnog duga došao je od rasta duga središnje države koji krajem kolovoza iznosi 127,8 milijardi kuna te je 15,9% viši u odnosu na kraj prethodne godine. Rastu duga središnje države prvenstveno su doprinijela srpanjska izdanja državnih obveznica (1,5 milijardi kuna i 650 milijuna eura s valutnom klauzulom na domaćem tržištu te 1,25 milijardi dolara na inozemnom tržištu). Dodatno je rastu duga središnje države doprinijelo zaduživanje po osnovi izdanih trezorskih zapisa .

Izdana državna jamstva te dug HBOR-a dodatno su doprinijeli rastu ukupnog javnog duga. U prethodnih osam mjeseci ukupna državna jamstva porasla su za 13,9% te krajem kolovoza dosegnula 43,5 milijardi kuna. Nadalje, ukupan dug HBOR-a u iznosu od 13,5 milijardi kuna, koliko je iznosio krajem kolovoza, u usporedbi s krajem 2009. godine zabilježio je rast od 9,8% godišnje.

Budući da je inozemno financiranje i dalje relativno skuplje te teže dostupno država nastavlja s praksom zaduživanja na domaćem tržištu. Stoga je i udio unutarnjeg duga u ukupnom javnom dugu i dalje relativno visok (u kolovozu je iznosio 57,9%). Nastavak nepovoljnih trendova u realnom sektoru gospodarstva, te posljedično slabiji priljev prihoda u državni proračun (uz istovremeni rast proračunskih rashoda) doveo je do većih potreba za zaduživanjem što je i rezultiralo snažnim rastom ukupnog javnog duga u dosadašnjem dijelu godine. S obzirom na očekivani rast javnog duga i njegov bi udio na razini cijele 2010. mogao porasti na 41,6% (bez jamstava i HBOR-a) dok bi s uključenim jamstvima i HBOR-om taj omjer mogao iznositi 58,6% BDP-a - procjenjuju analitičari Raiffeisen Consultinga.

Izvanredna povijest Matice hrvatske

Od povijesne baštine do suvremenog kulturnog i znanstvenog središta

Izvanredni profesor dr.sc. Tomislav Galović s Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, jedan od najistaknutijih povjesničara i stručnjaka za pomoćne povijesne znanosti (heraldiku, diplomatiku...), glagoljaštvo i hrvatsku kulturnu povijest (naročito srednjovjekovnu i institucionalnu), podijelio je uvid u važnost Matice hrvatske kao temelja institucionalne kulture hrvatskog društva.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 14

JA
jankoprekobrda
12:25 20.12.2010.

Tako je to kada medvijed vodio fianancije

BO
boston
12:53 20.12.2010.

Za ovu informaciju nam netrebaju \"analiticari\"....

BE
ben12
15:12 20.12.2010.

bitno je da premijerka putuje okolo i drži mini propovjedi i dodvorava se mogučim glasačima a gospodarstvo kao i ostala goruća pitanja će rješavati netko treći za nju.