Koliko je realno težak teret stečaja ili restrukturiranja Uljanika i 3. maja pokazat će usporedbe excel tablica svih aktera u ovom procesu iz Vlade, Uprave i strateškog partnera Brodosplita, koje će oni danas donijeti na stol u Ministarstvo gospodarstva.
Proteklih mjesec i pol, od kada se razmatra ponudu Brodosplita, a po čijoj je procjeni ukupan trošak u najgorem scenariju oko 10 milijardi kuna, iznosile su se brojne kalkulacije i zapravo testiralo koalicijske partnere i javnost kolika je za njih granica prihvatljivosti troška kojeg bi proračun mogao pokriti.
Najoprezniji, ministar financija Zdravko Marić dosad je otvoreno davao do znanja da je spreman dati samo za jamstva, što je s troškovima oko 4,5 milijarde kuna, no na današnji sastanak ipak će i on donijeti nešto širu računicu troškova koje može imati prestanak velike brodogradnje u Puli i Rijeci. Neslužbeno se čuje da su proteklih dana vođeni intenzivni pregovori između Vlade, Uprave Uljanika i Brodosplita, te da je velika mogućnost da se ipak nađu negdje “na pola puta”.
Marić i ministar gospodarstva Darko Horvat dosad su imali posve različita stajališta o ovom problemu, pa i važnosti koju brodogradnja ima za hrvatsko gospodarstvo. Iz vladinih krugova čuje se i da će, čak i neovisno o eventualnom izostanku potpore koalicijskih partnera, konačnu riječ imati premijer Andrej Plenković, a nju se očekuje čuti na sjednici Vlade u srijedu. Isti dan na pregovore u Zagreb su pozvani i predstavnici belgijskog Jan de Nula, naručitelja jaružala od Uljanika, koji je raskinuo ugovor.
VIDEO Prosvjed radnika Uljanika
Vlada? Mislite mi. Gradjani koji plaćaju porez.