Nelikvidnost nastaje kada je potrošnja veća od proizvodnje, a Hrvatska ima u prosjeku tri milijarde eura godišnje veću potrošnju od proizvodnje. Taj bi se problem trebao riješiti Zakonom o obveznim rokovima plaćanja od 60 dana, što bi trebala kontrolirati Fina, rekao je Ljubo Jurčić govoreći na raspravi pod nazivom Put u oporavak: financije, konkurentnost i EU održanoj u sklopu 1. Fina foruma koji se danas održao u Tomislavovu domu na Sljemenu.
Dodao je kako bi na prvi znak kašnjenja plaćanja, slikovito 61. dan, financijski sudovi reagirali obračunom kamate u prvom mjesecu kašnjenja, a blokada tvrtke nastupila bi u drugom mjesecu kašnjenja. Takav sustav, prema riječima Krešimira Kvaternika iz Fine, postoji, a neslužbeno smo doznali i da Fina već pola godine ima spreman softver za e-račune i tehnološki je spremna za kontrolu neplaćanja računa, no u tome ih sprečava zakonodavni okvir koji nije donesen, pa je zasad još uvijek neprovediv.
Drago Munjiza iz Gastro grupe, govoreći o nelikvidnosti, istaknuo je kako je u SAD-u na primjer sramota kasniti s plaćanjem, a osim toga, na plaćanje u roku prisiljavaju te i kamatni penali koji dosežu i 50 posto.
- Smatram da ugovoreno treba platiti na vrijeme i zato Gastro grupa svoje obveze plaća i dan ranije nego što je ugovoreno - kazao je Munjiza.
O ekonomskim predviđanjima do kraja godine govorio je analitičar SG Splitske banke Zdeslav Šantić, koji je naglasio kako će se nastaviti gospodarski pad, i to za otprilike 2,5 posto, no tehnički ćemo iz recesije izaći u trećem kvartalu ove godine.
– Izlazak iz recesije je izgledan, no rast standarda građana neće se dogoditi prije svega zato što plaće neće osjetno rasti, a rast će cijene energenata i ostalih životnih potreba - rekao je Šantić. Dodao je kako će puno ovisiti o turističkoj sezoni, no kako unatoč očekivanom rastu broja gostiju ne treba očekivati veliki rast turističkih prihoda.
Rasprava je potvrdila stajališta kako Hrvatskoj trebaju strukturne promjene, i to ne samo u ekonomskoj domeni nego i u obrazovanju.
– Hrvatska nikada nije uspjela zaposliti svoje stanovništvo, i taj problem traje od 60-ih godina prošlog stoljeća. Mi konstantno imamo od 300 do 500 tisuća ljudi bez adekvatnih radnih mjesta - rekao je Jurčić i dodao kako se time nitko ne bavi, kao ni ispunjavanjem kriterija koji bi nam u poljoprivredi na primjer mogli donijeti potpore iz EU. Državni tajnik Hrvoje Dolenec rekao je kako Hrvatska ipak radi na tome da se zadovolje potrebni standardi te kako će nam na raspolaganju biti 3,5 milijarde eura u razdoblju od dvije godine, dok ćemo u proračun EU-a morati uplatiti oko 600 milijuna eura godišnje.
Govoreći o cijeni kapitala u bankama, Zdeslav Šantić je istaknuo kako visoke kamate odražavaju stanje premije rizika za Hrvatsku, a kamatne stope prilagodit će se onima u EU tek nakon što nestane valutni rizik, odnosno kad prihvatimo euro kao valutu, što se neće dogoditi u idućih pet godina.
U sklopu Finina foruma održane su i rasprave na temu Sinergija za uspješnu budućnost: znanje i IT tehnologija.
FINA kaj je to sestra FIMA iz varazdina, hehehehehehehe