Kina će 2050. godine biti uvjerljivo najveće svjetsko gospodarstvo, sa 24,62 trilijuna dolara BDP-a i 17.372 dolara po stanovniku, gledano po kupovnoj moći iz 2000. godine. Trenutačno vodeće svjetsko gospodarstvo, američko, tron će prepustiti kineskom, ponajprije zato što će Amerika imati veće povećanje broja umirovljenika.
Procjenjuje se da bi američki BDP 2050. mogao iznositi 22,27 trilijuna dolara, a BDP po stanovniku trebao bi biti 55.134 dolara, tri puta više od kineskoga, pokazuje istraživanje HSBC-a, šeste najveće financijske institucije na svijetu, u velikoj mjeri temeljeno na podacima i predviđanjima Ujedinjenih naroda. Središnji gospodarski čimbenik u idućih 40 godina bit će demografsko kretanje, pri čemu će najviše rasti zemlje u razvoju. Ove zemlje imat će brzu stopu rasta ponajprije zbog velikog rasta radno sposobnog stanovništva.
Druga najbitnija kategorija globalnog gospodarstva bit će produljenje životnoga vijeka, pri čemu će danas bogatije zemlje imati znatno veći porast broja umirovljenika.
Uvjerljivo najveći dohodak po stanovniku imat će 2050. godine trenutačno treće svjetsko gospodarstvo – japansko. BDP po stanovniku u Japanu iznosit će 63.244 dolara, gotovo 8000 dolara više nego u SAD-u. Japansko gospodarstvo zauzet će 4. mjesto na globalnoj ljestvici za 40 godina.
Indija će postati treća najveća svjetska ekonomija s BDP-om od 8,17 trilijuna dolara, dok će BDP po stanovniku biti 5050 dolara.
Najveće europsko gospodarstvo, ono njemačko, zadržat će svoju današnju poziciju i s ukupnim BDP-om od 3,71 trilijuna dolara ostat će na petom mjesto svjetske ljestvice gospodarstava.
Njemačka će se suočiti s velikim padom broja osoba koje se školuju, a strmoglavit će se i broj zaposlenih sa 53 milijuna 1990. godine na 38 milijuna 2050. Istovremeno, udvostručit će se broj umirovljenika na 22 milijuna. Najveći pak pad u broju školaraca i studenata, u idućih 40 godina, dogodit će se u Japanu. Sa sadašnjih 81 milijuna studenata i školaraca, Japan bi u 2050. trebao pasti gotovo 40 posto, na samo 50 milijuna.
Britansko gospodarstvo i dalje će biti drugo najveće na europskoj razini, dok će s ukupnim BDP-om od 3,58 trilijuna dolara biti na šestom mjestu globalne ljestvice.
Predviđa se da će Brazil biti sedmo najveće svjetsko gospodarstvo za 40 godina. Brazil očekuje velik porast broja zaposlenih do 2030., sa 130 milijuna u 2010. na 150 milijuna za 20 godina.
Među 15 najvećih svjetskih gospodarstava 2050. naći će se još pet europskih zemalja – Francuska na 9., Italija 11., Turska 12., Španjolska 14. i Rusija na 15. mjestu globalne ljestvice gospodarstva.
Treći najveći BDP po stanovniku 2050. imat će Kanada, sa 51.485 dolara, a po ukupnom BDP-u bit će na 10. mjestu.
i jš nešto...prednost zapada možda i jedina je znanost...znanost je zapadna i svi izumi...kinezi i japanci kopiraju i usavršavaju ali ne izumljuju...dijelom zbog kolektivističkog mentaliteta...dok na zapadu zbog individualizma frca kreativnost i osamljenost azijci idu pravocrtnom linijom koja je određena za njih od obitelji ili okoline...dok mi ne slušamo nikog osim sebe samih pa se posvećujemo područjima koje nas zanimaju pa smo u stanju stvarati nove stvari...do sada kinezi nisu izumili ništa vrijedno pažnje...taj nosač zrakoplova rade već 20 godina i to tako što kopiraju ruske i australske nosače jer nemaju znanja...kao i zrakoplove za koje još koriste ruski mlazni pogon...neosporno je da su disciplinirani ali nisu genijalni...japan i amerika po stanovniku jednako ulažu u znanost ali je amerika kroz 90te osvojila 60 nobelovih nagrada, a japan 3...i to zbog tog kolektivizma...gdje se poštuju prosječni starci, a sputava se talentirane klince...a tim klincima se ne dopušta da idu putem gdje hoće nego starci znaju što je najbolje za njih...i to je naš spas...ali ako ne počnemo ponovno učiti i raditi ništa od svega toga...