nisu lijeni

Konobari u Grčkoj rade na crno, a turisti troše minimalno

Foto: 'Photoshop'
Konobari u Grčkoj rade na crno, a turisti troše minimalno
30.08.2012.
u 11:54
Na otocima svi rade na crno, a iznimka nisu ni grčki radnici iz unutrašnjosti koji u krizi za relativno nisku plaću rade i po više od 12 sati na dan
Pogledaj originalni članak

Turistička sezona bliži se kraju, ali turistička destinacija koja ispred sebe ima još puno sunčanih dana svakako je Grčka. Ipak, čini se kako u jeku krize grčkom turizmu "ne sja sunce". Naime, turista je znatno manje nego prošle godine, a i oni koji su se odlučili svoje godišnje odmore provesti u Grčkoj troše puno manje nego prije, donosi Poslovni dnevnik.

Grčki otok Zakinthos u Jonskom moru nekada je bio omiljena destinacija turista iz Engleske, ali njihov se broj drastično smanjio pa duž devet kilometara dugačke plaže grada Laganasa prepune beach barova i restorana većina "zaposlenih" konobara i kuhara sjedi na terasama lokala u kojima su zaposleni i čeka da im prođe smjena, a promotori koji su većinom Englezi i Srbijanci na sve moguće načine pokušavaju privući goste.

Zrakoplovima iz dana u dan odlaze sezonski radnici, a turisti koji dolaze troše manje od 200 eura u 15 dana. A u slučaju da se na otoku pojavi inspekcija, barovi i restorani ostaju bez velike većine zaposlenika jer osim vlasnika i članova njihovih obitelji svi ostali rade na crno.

Problem grčke ekonomije upravo je to što se ne plaćaju porezi, a ne lijenost. Ipak, čini se da krizu još nisu ozbiljno shvatili, pa izuzme li se smještaj, druge cijene na Zakinthosu nisu spustili. Opet, cijene nisu ništa više nego u Hrvatskoj.

Na drugoj strani Grčke, na krajnjem istoku usred Egejskog mora, slična, a opet različita atmosfera. Ovih je dana i bivši njemački kancelar Gerhard Schröder ljetovao na Kosu, a kako je rekao u nedavnom intervjuu, to je učinio, među ostalim, kako bi Grcima poslao poruku kako Nijemci žele poduprijeti grčku ekonomiju.

U turističkim su mjestima turisti oni koji plaćaju najvišu cijenu, a ni Kos nije iznimka. Primjerice, vožnju taksijem samo nekoliko kilometara platit ćete sedam eura. Grk će isti put platiti upola manje. I to nije cijena koju će taksist izmisliti kako bi vas prevario, ona stoji u službenom cjeniku. U trgovinama na Kosu, pak, cijene su približno iste kao i u Hrvatskoj, no prilikom plaćanja računa preporučuje se provjeriti je li račun točan, inače će vas lako prevariti za nekoliko eura. Iznenađeni što su nas toliko puta pokušali "preveslati", požalili smo se jednom od konobara. "Pa i ja to radim. To je jedini način da nešto zaradim. Ako vidim da je netko bezobrazan i bogat, uopće mi nije žao zaračunati mu nekoliko eura više", priznaje nam.

Naravno, kao i na Zakintosu, svi rade na crno, a iznimka nisu ni grčki radnici iz unutrašnjosti koji u krizi za relativno nisku plaću rade i po više od 12 sati na dan. Stoga se ne bi moglo reći da su lijeni, ali da su nezadovoljni, svakako jesu.

Cijeli članak pročitajte ovdje.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 16

PO
poirot
12:26 30.08.2012.

Članak je čista konfuzija. Sporadičnih slučajeva ima svuda. Grci imaju kvalitetan turizam, korektni su, ljubazni i imaju visok standard usluga. Problem jeste oko naplate poreza. uzimali su na tv-u Hrvatsku za primer koliko uzme poreza za određeni broj gostiju u sezoni i tu Grci dosta zaostaju. Opet, svuda sam dobijao fiskalne račune, tako da nije jasno gde im je problem. Nemci su seronje, neverovatnu antireklamu prave Grcima, da je ove maltene strah letovati u Grčkoj. Znaju Nemci zašto to rade.

SI
silversurfer22
12:43 30.08.2012.

..notorna laž....u Grčkoj je ekipa koja voli potrošiti lovu i koja ne nosi mesne nareske od doma u Trabantu...

RE
@rea
13:49 30.08.2012.

Eh da su samo konobari, pola Grčke radi na crno,