indeksi u porastu

Kriza za zapadne burze završila još 2009.

Foto: DPA/PIXSELL
Kriza za zapadne burze završila još 2009.
07.11.2013.
u 09:39
Investitorima su sve atraktivnije postale nekretnine, pa je trend postao i kupnja ‘paketa naselja’
Pogledaj originalni članak

Njemački je burzovni indeks DAX nekidan porastao na povijesni maksimum od 9000 bodova, očekivanja su da će probiti uskoro i 10.000 bodova, a analiza Bloomberga kaže da bi mogao u sljedećih 20 godina doći i do iznad 40.000 bodova. Pogledaju li se svi indeksi zapadnih zemalja, jasno je da je za njih kriza završila još 2009. godine. Razlog tome je višak novca, koji se mora negdje uložiti, pa se ulagači okreću dionicama.

Dobre dividende

– Likvidnost je velika. A osim dionica, u posljednje su vrijeme sve više ulagačima privlačne i nekretnine, pa je na zapadu postao trend kupnje ‘paketa naselja’ – kaže Niko Delić, broker Credosa. Delić tvrdi da je rast indeksa posljedica politike središnjih banaka, koja je dovela do priljeva velikog iznosa novca na račune banaka. Kako taj novac nije završio u gospodarstvu, institucionalni ulagači, prije svega financijske institucije, odlučile su ga ulagati u dionice. Primjerice, američki FED je od 2008. tiskao 29 tisuća milijardi dolara, a novac je većinom plasiran na tržište kapitala. Kamate su niske, pa je i isplativije ulagati u dionice.

Ivan Kurtović iz Intercapitala kaže kako se trend i dodatno pojačao zbog okretanja ulaganja iz obveznice u dionice kompanija koje nude, među ostalim, dobre dividende. Kompanije zapadnih tržišta dobro posluju, pa se i zbog fundamentalnih razloga povećava ulaganje.

Kod nas do takvog trenda nije došlo jer makroekonomske prilike nisu povoljne za ulagače.

– Znatan se dio domaćih investitora, nakon pada tržišta u 2008. godini, povukao s tržišta te je njihova opreznost i nesklonost riziku na povišenoj razini i bit će potrebno uložiti više truda za njihov povratak. Upravo nedostatak domaćih i stranih investitora uvjetuje trenutačnu nisku likvidnost na domaćoj burzi – komentira Davor Špoljar, analitičar Erste banke.

– Kriza je samo upozorila na strukturne slabosti pojedinih gospodarstava. A mi smo zbog odbijanja MMF-a predugo čekali sa spuštanjem kamata – kaže analitičar Hrvoje Fajdetić. A vani je jeftin novac omogućio pokretanje investicijskog ciklusa. Fajdetić je još 2009. ustvrdio da je financijska kriza završila jer otad indeksi rastu, u većoj mjeri na krilima jeftinog novca, a u manjoj na oporavku gospodarstava. Problem je, kaže, i dalje nezaposlenost.

Ulaganje u DAX

Da je zanimljivo ulagati na zapadna tržišta pokazuje i trend domaćih ulagača koji su se masovno okrenuli tim tržištima. Ulagat se može preko stranog ili domaćeg brokera. Ali sve veći interes postoji i za ulaganje u izvedenice, pa tako, primjerice, Erste banka na Zagrebačkoj burzi nudi turbose kojima su temeljni instrumenti indeks DAX te terminski ugovori (futures) na njemačke obveznice.

>> Burze u pet godina, od početka krize, donijele zaradu do čak 93 posto

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar cruyff
cruyff
10:24 08.11.2013.

kod nas je tad tek počela i očito da ne staje....naprotiv rasplamsava se....!