Počela je utrka za novog čelnika Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), a iza sadašnje čelnice Christine Lagarde koja je najavila kandidaturu za drugi mandat stale su najmoćnije članice. Lagarde istječe mandat 5. srpnja, a u svjetskom financijskom policajcu vjeruju da će selekcijski proces za novog direktora biti završen u ožujku. Proces nominacija trajat će sljedeća tri tjedna.
Već jučer britanski ministar financija George Osborne najavio je nominaciju Lagarde.
− Dok se svijet suočava s opasnim rizicima, vjerujem da Lagarde ima viziju, energiju i sposobnost da pomogne u upravljanju svjetskom ekonomijom u idućim godinama − izjavio je Osborne, a prenosi Reuters. I potpredsjednik SAD-a Joe Biden u Davosu je hvalio Lagarde i time naznačio da bi Washington i službeno mogao stati iza njezine kandidature.
Inače, Europa nominira šefa MMF-a, a SAD čelnika Svjetske banke, pa je Lagarde 11. uzastopni predstavnik Starog kontinenta na čelu MMF-a. Svjetski mediji tvrde da Lagarde i neće imati pravog protukandidata, a i njezin mandat se ocjenjuje uglavnom pozitivno. Naglašava se uloga MMF-a u rješavanju europske dužničke krize, u dramatičnim pregovorima s grčkom vladom prošle godine oko novog paketa pomoći, reforma strukture MMF-a koja je omogućila davanje većih glasačkih prava zemljama u razvoju te uvođenje kineskog juana u košaricu valuta SDR-a.
S druge pak strane, kritičari Lagarde tvrde da MMF pod njezinim vodstvom i dalje štiti isključivo financijske interese razvijenog svijeta. S time se slaže Luka Brkić, profesor međunarodnih ekonomskih odnosa na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, koji kaže da u prilog toj tezi ide i činjenica da SAD i dalje ima pravo veta na svaku odluku, pa su upitni efekti reforme glasačkih prava.
− MMF neće skoro doživjeti preobrazbu koja bi uravnotežila odnose moći − kaže Brkić.
Kritičari ne zaboravljaju Lagarde ni uključenost u aferu Tapie koja bi je možda i mogla stajati drugog mandata. Podsjetimo, zbog uloge u isplati 400 milijuna eura nepripadajuće odštete biznismenu Bernardu Tapieu dok je bila ministrica, Christine Lagarde će se morati pojaviti na francuskom sudu, a MMF si nakon slučaja Strauss-Kahn ne može dopustiti sličan skandal.
>> Lagarde: razočaravajući globalni gospodarski rast u 2016.
Kad vidim ovakve face stvarno pocinjem vjerovati u teoriju da gmazovi vladaju