Snježana Anokić Rogalo zasigurno je najobrazovanija pastirica u Hrvatskoj. Magistrirala je pravo, govori talijanski, a usto je profesionalni vozač A, B, C i E kategorije. Pa ipak, sa suprugom Darkom posljednjih godina za život zarađuje uzgojem ovaca na farmi u Dobrogošću, naselju s pet kuća i trinaest stanovnika, deset kilometara udaljenom od Čaglina.
– Mogla sam birati gdje ću živjeti i čime ću se baviti, a to mi je pomoglo da shvatim što zaista želim. A želim uživati u prirodi i biti sam svoj gazda – kazala je Snježana.
Mladost je Snježana provela u Bogdanovcima kraj Vukovara, a kada je došao rat, kao 19-godišnja djevojka izbjegla je u Italiju, dok se obitelj nastanila u đakovačkom kraju. U godinama koje su slijedile izvanredno je studirala na Pravnom fakultetu u Osijeku, u Đakovu je upoznala budućeg supruga, polagala je ispite za vozača, magistrirala, rodila Andreu i Matea, predavala talijanski u jednom učilištu, posjetila većinu europskih zemalja, Egipat, Indiju...
>>Oni znaju kako: Brat i sestra - od ideje do obrta!
– I otac i stric uzgajali su ovce i vjerojatno sam od njih ‘pokupila’ tu ljubav. Tako sam sa suprugom odlučila potražiti prigodno mjesto i pokušati se time baviti. Naišli smo na Dobrogošće u kojemu je mnogo zemlje i malo ljudi, što je idealno za uspostavu farme. Kupili smo kuću i nešto zemlje i sve što smo potom postigli rezultat je samo našeg rada. Svih ovih godina širili smo se bez kredita i nisu u pravu oni koji kažu kako se od poljoprivrede ne može živjeti – dodala je Snježana.
U Dobrogošću Snježana i Darko sada imaju 27 hektara zemlje na kojoj pase oko 300 ovaca i janjadi. Problema s prodajom nemaju, uspjeli su ponešto i uštedjeti za dogradnju i uređenje kuće, a vlastitu kuću imaju i u Đakovu. Snježana pravo nije zaboravila, ali svoje znanje koristi uglavnom davajući besplatne savjete mještanima i prijateljima i ne namjerava tražiti posao u struci. Lijepo joj je, kaže, bilo i predavati talijanski, uživa u vožnji automobila i kamiona pa ipak, svoju budućnost vidi na farmi u Dobrogošću koju ona i suprug planiraju i širiti. – Posao na farmi je fizički teži od onog u odvjetničkom uredu ili u učionici, ali mislim da je u današnje vrijeme teško raditi s ljudima. Ovdje si i radno vrijeme mogu prilagoditi, a posebno uživam boraviti u prirodi. Nadam se da ćemo s vremenom dobiti i asfalt do sela te da ćemo biti u mogućnosti zaposliti nekog radnika. Tada bismo suprug, djeca i ja imali vremena otići u Požegu ili drugdje na neku priredbu i posvetiti se kakvom hobiju – zaključila je Snježana.
dok magistri ovce čuvaju čobani(pastiri) državu vode