Datacross u jastrebarskom

Mi bismo u našem podatkovnom centru mogli ugostiti i Google!

Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Marijan Lalić
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
DataCross Jastrebarsko
22.09.2014.
u 17:05
DataCross tehnološki je jedan od najnaprednijih podatkovnih centara u regiji, te među prvih pet europskih data centara
Pogledaj originalni članak

Podatkovni centar DataCross Jastrebarsko nalazi se u industrijskoj zoni Jalševac, 35 km od Zagreba, u blizini autoceste Zagreb – Karlovac. Ta hrvatska "farma" servera sagrađena je 2012. i operativno posluje godinu i pol dana. Riječ je, pojednostavljeno rečeno, o zgradi čija je osnovna namjena skladištiti servere tvrtki i omogućiti im neprekinuti rad.

Podatkovni centar u Jastrebarskom projektiran je, sagrađen i opremljen u skladu s najvišim propisima Uptime Institutea (glavnog međunarodnog centra za propisivanje kvalitete data centara kroz TIER standardizaciju), a zadovoljava TIER 3 standard.

Upravo taj standard jamac je sigurnosti i tehnološke kvalitete na temelju koje se mnogi odluče upravo za DataCross, pojasnio nam je Marijan Lalić, član uprave DataCrossa, koji nas je ugostio protekli tjedan u tom iznimno sigurnom i čuvanom zdanju. TIER 3 standard odnosi se, primjerice, na tehnološki standard, poput dva izvora električne energije, ili dvostrukog napajanja. Dakle, redundantnih je mogućnosti koje osiguravaju da serveri nikad neće zakazati.

Lokacija i infrastruktura

U DataCrossu, nije tajna, smješteni su Carnetovi serveri (Hrvatska akademska i istraživačka mreža) kao i serveri HBOR-a (Hrvatske banke za obnovu i razvitak), ali i nekih bankarskih i osiguravateljskih grupacije koje ne žele, sigurnosti radi, da ih se spominje. Kada bi, primjerice, veliki Google odlučio svoje servere smjestiti upravo u DataCross i to bi bilo moguće, siguran je M. Lalić te tvrdi da je Datacross tehnološki zasigurno najnapredniji podatkovni centar u regiji i među pet tehnološki najmodernijih u Europi. Jastrebarsko nije odabrano tek tako. Naime, gradnja podatkovnog centra mora zadovoljiti neke preduvjete.

Lokacija je iznimno bitna, jer mora osiguravati pristup električnoj energiji i po mogućnosti sa dva izvora ili barem dva dalekovoda, uz to mora biti prisutna telekomunikacijska infrastruktura, a poželjno je i da je lokacija dobro prometno povezana. Pri tome valja paziti i na mikroklimatske uvjete ili mogućnosti da područje bude ugroženo od neke više sile, kazuje nam Marijan Lalić.

Ulaganje od 55 mil. kuna

Dakle, poželjno je da nema velikih temperaturnih oscilacija i velike vlage. Jastrebarsko kao lokacija izabrano je jer se nalazi u znatno slabijem potresnom području u odnosu na Zagreb, nema opasnosti od poplava i dovoljno je blizu za potrebe smanjenja latencije u protoku podataka. Ideja o gradnji podatkovnog centra TIER 3 razine kvalitete stigla je od domaćih stručnjaka, a radi se o jednoj od najvećih investicija u Hrvatskoj te godine. Sporazum o strateškom ulaganju potpisan je s domaćim investicijskim fondom Nexus FGS, a EBRD je odlučio također uložiti i podržati projekt. Do sada je u njega uloženo 55 milijuna kuna, kazao nam je Marijan Lalić.

STRAVIČAN ZLOČIN

Majka učenice koja je bila u razredu za vrijeme napada ispričala detalje: Uletio u razred, djeca su se sakrila ispod klupa

Dječak koji je zadnji ostao u razredu je preminuo, a drugi dječak je ozlijeđen i prevezen u KBC Rebro. Bogović je ispričala kako njena djevojčica teško razgovara o napadu. "Trebalo je vremena da ona uopće poveže događaj. Iz svega se moglo saznati da je vidjela napadača, da je vidjela krv, da je vidjela napad na učiteljicu, nije vidjela nož" rekla je majka djevojčice.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar hdz1848
hdz1848
11:22 23.09.2014.

Ugostiti googlov "Big Table". Možda malo pretjerujemo.