Vlada se odrekla harača koji je prije dvije i pol godine nametnula mobilnim operaterima. Riječ je o dosad ukupno prikupljenih 600-tinjak milijuna kuna ili 700 milijuna kuna do kraja godine. A ako se uzme u obzir 16 milijardi kuna manjka u proračunu, taj je iznos kap u moru, no ipak može pokrpati manju rupu.
Harač i saborska kriza
S druge strane, mobilni operateri kada im se ukine harač, a trenutačno predviđeni datum 1. siječnja 'visi' zbog saborske krize, mogu računati na manje troškove i doista preusmjeriti novac u investicije.
Kako tvrde u HT-u, porez na mobilnu telefoniju od 6 posto dodatno je opteretio kapitalna ulaganja i prihode HT-a koji su zbog gospodarske krize ionako doživjeli znatan pad. Porez je, uz ostale čimbenike proizašle iz krize, doveo do smanjenja kapitalnih ulaganja u 2010. za 25,8 posto, na 1,15 milijardi kuna, u odnosu na 2009., kada su iznosila 1,55 milijardi kuna. Dodatno, za cijelu 2011. predviđa se smanjenje kapitalnih ulaganja u odnosu na lani. Od uvođenja poreza u kolovozu 2009. HT je imao oko 300 milijuna kuna troška na račun poreza. O konkretnom investicijskom planu, kažu u HT-u, ne mogu govoriti, no ukidanje poreza na mobilnu telefoniju pozitivno će utjecati na nova ulaganja u telekom sektoru. Jedan je od primjera ulaganje u nove tehnologije poput LTE-a.
– Teško je govoriti o konkretnim primjerima što se moglo učiniti, no sigurno je da su određena ulaganja izostala, što je dodatno usporilo razvoj telekomunikacijskog tržišta u Hrvatskoj – poručuju iz HT-a.
Ukidanjem nameta stvorit će se pretpostavke za jači razvoj infrastrukture koja je nužna Hrvatskoj kao budućoj članici EU pri ostvarivanju ciljeva tzv. Digitalne agende koja definira dostupnost superbrzog broadbanda na nacionalnoj razini do 2020. Izravna posljedica ovakve mjere u sljedećem investicijskom planu dodatno će povećati investicije u Hrvatsku u iznosu od 700 milijuna kuna u odnosu na trenutačni plan. Riječ je o investicijama u najmodernije pristupne tehnologije kako bi se olakšalo postizanje ciljeva EU, što će za korisnike značiti veće brzine i bolje uvjete, tvrde u Vipnetu.
Nemoguća misija
Ukidanje naknade znatno će olakšati poziciju Tele2 Hrvatske unutar Tele2 grupe kada je u pitanju mogućnost privlačenja investicija. Na forumu naših investitora dana su konkretna obećanja za dvije godine kada su u pitanju stope povrata na uloženi kapital. Bez ukidanja naknade ta bi misija bila gotovo nemoguća, ističu u Tele2.
Po kojem Zakonnu je VLADA RH podržavila građansku infrastrukturu HTa i istu prodal za 500 milijuna eura nijemcima, kad se zna da je žice do naših domova naše vlasništvo ,mi smo ih platili i zakupili do naših parica, mali koji odvjetnik da to iznese na međunarodnom sudu ?