Preuzimanje

Mogu li brendovi Gorenja preživjeti Panasonic?

Foto: Tomislav Miletic/24sata
Mogu li brendovi Gorenja preživjeti Panasonic?
10.08.2016.
u 23:30
Slovenska Agencija za nadzor tržišta istražuje je li bilo povlaštenih informacija o namjeri Panasonica, prije službene objave
Pogledaj originalni članak

Slovenski proizvođač kućanskih aparata Gorenje, kompanija koja na tržištu djeluje već 66 godina i jedna je od najpoznatijih kompanija s području bivše Jugoslavije, uskoro bi mogla dobiti jakog strateškog partnera – japanski Panasonic.

Japanska kompanija još od 2013. surađuju s Gorenjem te imaju 10,74 posto udjela u slovenskoj kompaniji, a prošli mjesec započeli su dubinsko snimanje Gorenja koje će trajati do kraja rujna i pretpostavlja se da će nakon preuzimanja dijela dionica steći kontrolni paket.

U tom slučaju ostao bi uvjet da sjedište kompanija ostane u Sloveniji i da se sačuvaju brendovi Gorenja. U Gorenju kažu da je Panasonicu omogućeno dubinsko snimanje jer u toj kompaniji vide dobrog strateškog partnera koji će im pomoći u ostvarenju zacrtanih ciljeva do 2020. godine. Jačim ulaskom Panasonica računa se na brži razvoj i nova radna mjesta, s obzirom na to da Panasonic nema proizvodnje u Europi.

Dokapitalizacije

Neki od sudionika tržišta kapitala upozoravaju kako bi se mogao zakočiti završetak preuzimanja, s obzirom na to da se sumnja da su povlaštene informacije o ulasku Panasonica iscurile prije službene objave, a što je podiglo cijenu dionice, i što istražuje sada i njihova Agencija za nadzor tržišta kapitala.

Ove godine najavljena je proizvodnja bicikala marke Rog, pa i nekad poznatog ponija

Predsjednik uprave Gorenja Franjo Bobinac već je obrazložio da je informaciju o mogućem poslu s Panasonicom prenio prije službene objave samo slovenskom premijeru, ali i rekao da to nije mimo pravila tržišta kapitala i da je informacija ostala povjerljiva. Cijena dionice Gorenja trenutačno je oko 7,4 eura, dok je u lipnju cijena bila oko šest eura. Takav je slučaj već bio poznat u Sloveniji, kada je svojevremeno potencijalni ulagač odustao od preuzimanja Slovenskog telekoma, također zbog curenja povlaštenih informacija i prijevremenog rasta cijene dionice.

Neki od sudionika tržišta ne isključuju mogućnost da se ide i prema dokapitalizaciji, čime bi Panasonic opet mogao postati najveći pojedinačni dioničar. Strani su vlasnici i ušli u Gorenje ranije kroz nekoliko provedenih dokapitalizacija. Pa zato trenutačno uz udjel državnog mirovinskog Kapitalnog fonda od 16,37 posto, udjel ima i Međunarodna financijska korporacija IFC od 11,8 posto te Panasonic koji je prije tri godine uložio 10 milijuna eura

. Iako još uvijek kompanija ima značajnu prodaju na svjetskom tržištu, ipak se na poslovanje odrazila svjetska kriza, a potom i devalvacija ruskog rublja koja je uzrokovala pad prodaje na tom tržištu, ali zbog krize i na tržištu Ukrajine.

Zbog toga je i Gorenje nedavno najavilo jačanje poslovnih aktivnosti na prekooceanskim tržištima Amerike i Australije, a proučava se i mogućnost otvaranja nove tvornice u jugoistočnoj Aziji. Sada Gorenje ima tvornice, osim u Sloveniji, i u Srbiji i Češkoj. Nedavno je Gorenje najavilo početak proizvodnje bicikala marke Rog, tvrtke koja je prije sedam godina završila u stečaju, a tako i završila proizvodnja nekada najpoznatijih bicikala u Jugoslaviji, prije svega popularnog ponija. 

Rezultati poslovanja Gorenja za prvo polugodište bit će objavljeni sljedeći tjedan, a kvartalni je pokazao rast bruto dobiti za 52 posto na godišnjoj razini i iznosio je 6,8 milijuna eura. Neto dobit je iznosila oko 600.000 eura, dok je u istom razdoblju lani bio iskazan gubitak. Prihodi od prodaje bili su 28,5 milijuna eura, što je također rast u odnosu na lani – 6,5 posto.

Rast prodaje

Cilj je postići milijardu i pol eura prihoda od prodaje godišnje. Najprodavaniji asortiman Gorenja jesu aparati za kuhanje, od pećnica do ploča za kuhanje, hladnjaci i zamrzivači te stojevi za pranje i sušenje rublja. Najveća izvozna tržišta jesu Njemačka, Rusija, Nizozemska, Srbija, Češka i Hrvatska. 

>> Panasonic ulaže 10 milijuna eura u slovensko Gorenje

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar fuzzy
fuzzy
07:16 11.08.2016.

'... s obzirom na to da Panasonic nema proizvodnje u Europi...' To jednostavno nije točno. Panasonic ima jednu svoju tvornicu u Češkoj (Plzeň).