MINISTAR VRDOLJAK:

'Ako MOL ne demantira svoje priopćenje, spreman sam pustiti u javnost cijelu snimku'

Foto: Nel Pavletić/Pixsell
Ivan Vrdoljak
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
MOL
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
MOL
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
MOL
25.07.2014.
u 19:45
Peti krug pregovora Vlade i MOL-a oko INE nije rezultirao rješenjem
Pogledaj originalni članak

Propala je peta runda pregovora o Ini između MOL-a i pregovaračkog tima Vlade. Nakon provedenih sat i pol u državnoj rezidenciji u Visokoj ulici dvije su strane sve dalje jedna od druge i čini se da je dogovor nemoguć. Međusobno se optužuju i jedino što je jasno jest to da MOL nema namjeru pristati na dekonsolidaciju Ine niti će odustati od upravljačkih prava u kompaniji u kojoj ima 49,08 posto vlasništva. I prije i poslije sastanka MOL je o svojim stavovima izvijestio javnost priopćenjima. U posljednjem su istaknuli da im ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak nije dao uvid u službenu poziciju Vlade o prijedlogu upravljačkog modela u Ini koju je predložio Nadzorni odbor tvrtke te da nije mogao potvrditi da je dekonsolidacija Ine iz MOL-a preduvjet svakog dogovora s Vladom. Priopćenje je objavljeno i u Financial Timesu.

– Pokušavaju me diskreditirati kao osobu i prikazati kao nesposobnog ministra. Ni zbog kakvih članaka u medijima koje objavljuju neću odustati jer je Hrvatska moja jedina država i u njoj sam ja ministar pa zbog toga i branim njezine interese – poručio je Vrdoljak pa citirao izreku: “Ne vjerujte ljudima koji lažu”.

Pregovori se snimaju

Podsjetio je da se sastanci pregovora snimaju.

– Ne demantira li MOL svoje riječi, spreman sam objaviti cijelu snimku pa ćemo vidjeti tko laže i tko pokušava diskreditirati ministra hrvatske Vlade – zaprijetio je MOL-u Vrdoljak. – Naravno da im je bilo lakše razgovarati sa Sanaderom, koji je prodao hrvatske nacionalne interese. Njime su bili zadovoljni i nisu ga nikad diskreditirali. Sa mnom neće tako proći – izjavio je Vrdoljak.

Arbitraža 11. kolovoza

MOL u priopćenju kaže i da, “unatoč obećanjima ministra, nije bilo moguće raspraviti pitanja od poslovne važnosti te nam nisu izneseni ni prijedlozi za regulatorno unapređenje poslovne klime”. Vrdoljak demantira i taj dio tvrdeći da je odgovorio na sva pitanja MOL-ovih predstavnika i kaže da se o regulatornim pitanjima nije ni trebalo razgovarati. Unatoč oštrim tonovima, i jedna i druga strana potvrdile su da su spremne dalje pregovarati. Vrdoljak vodi pregovore u skladu s pregovaračkim okvirom koji je prihvatila Vlada, što je nekoliko puta isticao i premijer Zoran Milanović. U njemu stoji zahtjev za dekonsolidaciju Ine te za drugačijim rasporedom snaga u upravi Ine, koja ponovno mora postati izvršno upravljačko tijelo. Hrvatska strana u okviru traži i investicije od 3,5 milijarde dolara u pet godina – dvije u istraživanja, a 1,5 milijardi u rafinerije. Pregovore valja gledati i u kontekstu početka arbitražnog procesa u kojem je Hrvatska tužila MOL da je upravljačka prava dobio mitom. Taj proces počinje 11. kolovoza, a s obzirom na pravomoćnu presudu Ivi Sanaderu u slučaju Ina, može se očekivati da će sud u Ženevi UNICTRAL uzeti u obzir odluke hrvatskog pravosuđa, što bi automatski značilo presudu u korist hrvatske strane.

Uoči pregovora u javnosti se povela rasprava o Vrdoljakovu prijedlogu da država otkupi dionice Ine od MOL-a i time riješi probleme u odnosima sa strateškim partnerom. Iz Banskih dvora poslana je poruka da Vlada o tome nije raspravljala, a dio SDP-ovih ministara govorio je da ta opcija nije realna. Ipak i poslije pregovora Vrdoljak ističe da će pokušati ostvariti plan i otkupiti Inu. Otkup dionica, prodaja većinskog udjela trećoj strani ili dogovor MOL-a i Vlade opcije su od kojih nakon petog kruga pregovora najmanje vjerojatna djeluje ona najjednostavnija – dogovor.

>> ‘Vlada otkup dionica Ine od MOL-a nije ni razmatrala, to je samo Vrdoljakova ideja’

STRAVIČAN ZLOČIN

Majka učenice koja je bila u razredu za vrijeme napada ispričala detalje: Uletio u razred, djeca su se sakrila ispod klupa

Dječak koji je zadnji ostao u razredu je preminuo, a drugi dječak je ozlijeđen i prevezen u KBC Rebro. Bogović je ispričala kako njena djevojčica teško razgovara o napadu. "Trebalo je vremena da ona uopće poveže događaj. Iz svega se moglo saznati da je vidjela napadača, da je vidjela krv, da je vidjela napad na učiteljicu, nije vidjela nož" rekla je majka djevojčice.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 40

Avatar softmoby
softmoby
13:08 25.07.2014.

da smo pravna država ugovor o preuzimanju INA-e proglasio bi se ništetnim jer se je do upravljačkih prava došlo na nezakonit način što proizlazi iz pravomočne presude sanaderu, a ovi iz mol-a bi se i te kako koprcali i ne bi nam se kočeperili po državi...mađarska bi tako nešto bez pardona napravila, pogledajte kako brane kriminalca hernadija

VO
Vojnica
16:01 25.07.2014.

Svaka druga civilizirana drzava bi tuzila MOL zbog kriminalnog preuzimanja i uništavanja INAe. Doslovno su ih filetirali. Niti u od ugovora i obaveza nisu ispunili te uz to mitom na ilegalan nacin dosli do uprave. Jedino naši nesposobni korumpirani politicari zele kriminalcima jos platiti 1,6 mrd €

PL
@ploto@
13:24 25.07.2014.

Ima puno pitanja na koje prethodno MOL treba odgovoriti,a naši petljanci bi opet mogli sve zaribati.Treba čekati pravomoćnu presudu protiv Sanadera za mito i nakon toga se mora krenuti u poništavanje dionica koje je MOL stekao na nezakonit način,uz istovremenu izmjenu modela upravljanja sa INA,koji je protivan hrvatskim zakonima.Uz to postoje i tužbe Vlade RH protiv MOL-a i obrnut.Tek nakon okončanja tih sporova na Arbitražnom sudu,može se pregovarati o prodaji dionica MOL-a.Odnosno tek tada će se znati sa koliko dionica MOL raspolaže,uključujući prethodno riješene sve dubioze I međusobna potraživanja MOL-a I INA.