Dolar je i prošlog tjedna ojačao prema euru i jenu, a na to su utjecale pojačana nagađanja da bi Američka središnja banka (FED) u lipnju mogla još jednom povećati svoju kamatnu stopu. U protekle dvije godine FED je šesnaest puta povećavao svoju kamatnu stopu na sadašnjih 5 %.
Rast kamatne stope FED-a povećava privlačnost ulaganja u američku imovinu i potražnju za dolarom te utječe na rast njegove vrijednosti. Objava nekih ohrabrujućih gospodarskih pokazatelja u SAD-u (neočekivan porast prodaje novih domova, porast potražnje za američkim državnim obveznicama...) također je utjecala na prošlotjedno jačanje dolara.
Na početku prošlog tjedna eurom se na svjetskim deviznim tržištima trgovalo na razinama uglavnom iznad 1,2800 dolara, a sredinom prošlog tjedna euro je pao ispod 1,2800 dolara. Na samom kraju prošlotjednog trgovanja euro je oslabio na ispod 1,2750 dolara. Ukupno je prošlog tjedna dolar oko 0,3 % ojačao prema euru te oko 1 % prema japanskom jenu. Na domaćem deviznom tržištu protekli je tjedan protekao relativno mirno, a tečaj se zadržavao u rasponu 7,26 7,28 kuna za euro. Tečaj je padao i prema 7,26 kuna, ali se na tim razinama pojačavala potražnja za stranom valutom, pa je tečaj korigiran te je blago rastao. Po srednjem tečaju HNB-a euro je prije tjedan dana oslabio na ispod 7,264 kune.
To je najniža vrijednost eura prema kuni još od kolovoza 2001. godine. Na daljnje kretanje tečaja eura utjecat će potražnja za eurima na tržištu, priljev deviza zbog nadolazeće turističke sezone te reakcijama Hrvatske narodne banke pri daljnjem jačanju kune. Dolar nije zabilježio veće promjene prema kuni te se posljednja dva tjedna zadržava ispod 5,70 kuna.