Država će pomoći te investirati u prelazak na novu generaciju mobilnih mreža ili popularni 5G. Bit će to u obliku popusta na naknade za radiofrekvencijski spektar, odnosno nižih cijena.
Tako je ustvrdio Darko Horvat, ministar gospodarstva, na panelu HAKOM-ova “5G dana”. Davor Majetić, direktor Hrvatske udruge poslodavaca, sudionik tog panela, malo je pak “licitirao” te tražio 75 posto niže cijene naknada.
Valja znati da je još proljetos ministar Horvat iznio namjeru da se telekomima koji će graditi mrežu dvije godine u potpunosti oprosti plaćanje naknada, uz uvjet da oni jednako toliko investiraju u gradnju mreže i uspostavu 5G tehnologije. Što će biti dogovoreno, očito još nije potpuno izbistreno, no opredjeljenje države da učini iskorak i pomogne u tehnološkom razvoju, odnosno ne uračuna nove prihode od naknada u cijelosti, već je dobar znak da bi Hrvatska u roku dvije godine možda mogla upogoniti 5G mreže u velikom dijelu Hrvatske.
Proces prelaska na 5G je postupan, telekomi su uglavnom spremni i testiraju mrežu i njene funkcionalnosti. Potreban im je dodatni radiofrekvencijski spektar koji je u fazi “oslobađanja”. Naime, digitalno zemaljsko odašiljanje seli se na nove frekvencije, čime se oslobađa spektar za 5G. Ti su procesi krenuli, OIV je već osposobio odašiljač Sljeme. Dozvole su dobili iako Vlada još nije odobrila, iz nepoznatih razloga, nacionalni plan, za koji je rok, upozoravali su i iz EU, istekao lanjskog lipnja.
– Mi radimo kao da je nacionalni plan donesen i računamo da će nam druga digitalna dividenda za 5G biti na raspolaganju negdje koncem sljedeće godine ili najkasnije početkom 2021. Uskoro ćemo početi javnu raspravu na kojoj od svih vas želimo čuti kako bismo s frekvencijama trebali postupati, a povratne informacije očekujemo ne samo od operatora nego i od ostalih dionika na tržištu – naglasio je u ponedjeljak Tonko Obuljen, predsjednik Vijeća HAKOM-a.
Koliko ja poznajem situaciju, Hrvatska je prva zemlja u svijetu koja pomaze telekom gigantima. To je uzimanje od sirotinje i davanje bogatima (ne prvi putau HR). Jako je puno ativnosti u mnogim zemljama da se prvo ispita da li je 5G stetna po zdravlje pa onda instalira.