Otkupna cijena mlijeka bit će tri kune, uz poštovanje parametara EU, ili ćemo ga prestati isporučivati mljekarama, upozorenje je Hrvatskog saveza udruga proizvođača mlijeka, na čemu će ustrajati i na današnjem sastanku s predstavnicima mljekara u resornom Ministarstvu poljoprivrede.
Skuplje i u trgovini
Igor Rešetar, predsjednik HSUPM-a, kaže kako je sadašnja otkupna cijena od 2,40 kuna po litri neodrživa. I sama proizvodnja te litre stoji barem 60 lipa više, a iako se mljekare u tome pozivaju na tromjesečni prosjek EU25, domaćim su proizvođačima nametnule znatno rigoroznije mjere kad su u pitanju mliječna mast, bjelančevine i slično. Stoga nije čudno što se zbog neisplativosti proizvodnje i alarmantne krize u mljekarstvu sve više farmi zatvara. Prije tri godine bilo je 27.556 proizvođača, a na kraju kolovoza ove godine samo 17.469.
Domaća proizvodnja pak u devet je mjeseci 2010. pala čak 50 milijuna litara. I dok se mljekare brane kako je potrošnja mlijeka pala 5 posto, proizvodnja je, upozorava Rešetar, pala čak 9 posto, objašnjavajući kako za nerealne cijene mljekare nemaju baš nikakva opravdanja. Svježeg mlijeka nema dovoljno ni u okruženju, čak je i poskupjelo u trgovinama, od 80 lipa do kune. I dok je njegova otkupna cijena, primjerice u Italiji, 38 eurocenti, u RH 30 eurocenti, s time da je u Italiji, Njemačkoj ili Francuskoj cijena mlijeka rasla 20-30% u proteklih godinu dana, a u RH je mjesecima nepromijenjena, tvrdi Rešetar.
U priopćenju koje je ovih dana uime mljekara poslalo gospodarsko interesno udruženje Croatiastočar tvrdi se, međutim, kako su, osim što bilježe trend rasta, otkupne cijene mlijeka u Hrvatskoj 5% veće u odnosu na EU25. U listopadu ove godine bile su 20% veće nego u listopadu 2009. No, unatoč tome, proizvodnja mlijeka pada – prema njima – 7,7% u prvih devet mjeseci 2010. u odnosu na isto razdoblje 2009., a malih je proizvođača mlijeka 15% manje u odnosu na proteklu godinu, objašnjava direktor Croatiastočara Branko Bobetić.
Krave ne daju dovoljno
Tomu su u prilog, smatra on, išli i zaustavljanje operativnog programa koji je proizvođače stimulirao na ulaganja u proizvodnju mlijeka osiguravajući im povrat 50 posto iznosa kapitalnih ulaganja, manja dostupnost kreditnih linija, vremenske nepogode, poplave te niska proizvodnost mlijeka po kravi, koja je u RH oko 35 posto manja nego u EU25.
Takvo će stanje, ne zaustave li se ti negativni trendovi, sigurno dovesti do urušavanja ukupnog mliječnog sektora, upozorava on. Ističe kako je otkupna, odnosno zaštitna cijena mlijeka u nas hvale vrijedna zaštitna mjera države kojom se potpomaže proizvodnja mlijeka. No, koliko je ona zaštitna i poticajna ne uvedu li se i odgovarajuće mjere koje će učinkovito djelovati u smjeru povećanja proizvodnje? Epilog slijedi već danas.
picoolo, potpisujem tvoj post!