Selidba u Vranje

Nema otkaza, u TDR-u rade prekovremeno

Foto: Jurica Galoić/Pixsell
TDR cigarete
Foto: Jurica Galoic/PIXSELL
TDR
Foto: Frank May/DPA/Pixsell
cigarete
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Cigarete
12.05.2016.
u 08:39
BAT se u Srbiji ne mora prilagođavati Duhanskoj direktivi EU i novom Zakonu o ograničavanju duhanskih i srodnih proizvoda.
Pogledaj originalni članak

– Hvala što ste tvornicu iz Hrvatske preselili u Vranje – ta izjava srpskog premijera Aleksandra Vučića na prekjučerašnjem otvaranju nove proizvodne linije British American Tobacca u Vranju činila se kao šaka u oko hrvatskom gospodarstvu, koje se, kao i čitava EU, od 20. svibnja ove godine sprema dodatno postrožiti pravila poslovanja duhanaca na području Unije.

– Srbija je najbolje mjesto za ulaganja i dobro ste izabrali. Ovdje ćete više zaraditi... – rekao je Vučić ističući kako će zahvaljujući novom pogonu BAT-a teškom 5 milijuna eura godišnje dobiti 100 milijuna eura više u budžetu. Poziva stoga i druge investitore iz Rovinja i drugih tvornica u Hrvatskoj da ulažu u Srbiju.

Iako sve te Vučićeve izjave tjeraju na razmišljanje, barem kad je u pitanju ulagačka klima u Hrvatskoj, a radnike u Kanfanaru na strah od ukidanja radnih mjesta, iz TDR-a u vlasništvu BAT-a jučer su pak relativizirali njegove tvrdnje, ističući kako ne sele tvornicu iz Kanfanara u Srbiju, već samo jednu proizvodnu liniju, od kakve u Hrvatskoj – gdje od 20. svibnja trebaju „štancati“ cigarete u kutijama koje će na više od 65% površine imati zastrašujuće slike posljedica pušenja i zdravstvena upozorenja – nemaju koristi.

– BAT se u Srbiji ne mora prilagođavati novoj Duhanskoj direktivi EU i novom Zakonu o ograničavanju duhanskih i srodnih proizvoda, kakvi u Hrvatskoj traže prilagodbu proizvodnih kapaciteta i velika ulaganja. Stoga u Vranje selimo samo jednu proizvodnu liniju za potrebe tržišta Cefte – odgovaraju na upit Večernjeg lista iz TDR-a.

Tvrde kako preseljenje jedne proizvodne linije iz Kanfanara ne ugrožava količine cigareta koje će se tamo i dalje proizvoditi, a pogotovo ne radna mjesta jer se zbog većeg izvoza, mahom u EU, u tvornici već radi prekovremeno.

Dapače, kako se neslužbeno čuje, proizvodnju od oko 7,5 do 8 milijardi komada cigareta godišnje BAT želi u kratkoročnom razdoblju dići i na 12 milijardi. Stoga je planu i uvođenje dviju novih proizvodnih linija te preinaka starih koje se moraju prilagoditi skoroj duhanskoj direktivi EU.

– U tu su svrhu u TDR-u učinjene velike investicije kroz kupovinu novih strojeva u vrijednosti od 80 milijuna kuna, dok će u značajne preinake postojećih strojeva biti uloženo dodatnih 90-100 milijuna kuna – kazali su iz TDR-a.

BAT je, podsjetimo, TDR kupio krajem svibnja 2015. za 505 milijuna eura. Ugovorom se obvezao zadržati proizvodnju u Kanfanaru najmanje pet godina od preuzimanja te osigurati dodatnih 50 milijuna eura u slučaju prijevremenog zatvaranja tvornice.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.