nove mogućnosti

Njemačka inicijativa "kupujmo balkansko"

Foto: Thinkstock
Njemačka inicijativa "kupujmo balkansko"
03.11.2015.
u 09:48
- Nakon izvjesnog perioda i analize možemo reći da je inicijativa veliki uspjeh, kaže Olaf Holzgrefe iz udruženja BME koji naglašava da su već sklopljeni poslovi u iznosu od više stotina tisuća eura
Pogledaj originalni članak

Iako je Balkan proteklih tjedana spominjan uglavnom u kontekstu problema s valom izbjeglica, vlada u Berlinu iza kulisa ulaže napore u gospodarski oporavak regije. I ti napori su očito već urodili plodom.

"Otkrili smo potpuno nove mogućnosti za razvoj naših poslova." Tako glasi samo jedna od reakcija brojnih njemačkih gospodarstvenika koji sudjeluju u programu "Einkaufsinitiative Balkan" (Inicijativa za nabavu robe s Balkana). Inicijativa je pokrenuta kao rezultat prošlogodišnje Konferencije o Zapadnom Balkanu u Berlinu, a njezini inicijatori su njemačko udruženje logističara i firmi za nabavku BME, Njemačka gospodarska i trgovačka komora DIHK te vlada u Berlinu.

Cilj inicijative je da se direktno spoje proizvođači iz regije Zapadnog Balkana s potencijalnim kupcima, odnosno poduzećima iz Njemačke. Proteklog lipnja je tako u Münchenu održana i posebna konferencija (naslovna fotografija) na kojoj je BME organizirao više od 400 direktnih razgovora "u četiri oka" između potencijalnih partnera. Na odvojenim sastancima se skoro 100 izabranih tvrtki s područja Zapadnog Balkana predstavilo ispred 22 potencijalna partnera iz Njemačke. U proteklih nekoliko mjeseci su te firme iz BiH, Srbije i Hrvatske dobile 170 konkretnih upita njemačkih kupaca.

"Nakon izvjesnog perioda i analize možemo reći da je inicijativa veliki uspjeh", kaže Olaf Holzgrefe iz udruženja BME koji naglašava da su već sklopljeni poslovi u iznosu od više stotina tisuća eura.

"Tvrtke s Balkana koje su se pojavile na konferenciji bile su odlično pripremljene, neki njihovi predstavnici su govorili njemački i naši gospodarstvenici su bili ugodno iznenađeni. Posebno dobar dojam su ostavili predstavnici iz jedne države na koju nitko ozbiljno nije računao – riječ je o BiH. Ova država ima veći potencijal nego što je tiko očekivao."

Holzgrefe ističe da potencijal postoji u segmentima gdje je potrebno odraditi neku tehničku obradu materijala, prvenstveno u metaloprerađivačkoj industriji. Autoindustrija Njemačke je, naravno, veliki potencijalni kupac, ali u ovom trenutku postoje realniji ciljevi: "Šansa je suradnja sa srednje velikim njemačkim firmama, u investicijama u razvoj novih segmenata proizvodnje, u ulaganju u kvalifikacije vlastite radne snage i u ovladavanju određenim proizvodnim procesima."

"Prepreke su manje nego što mislimo"

Među onima koji su pronašli puteve suradnje je i tvrtka Masterwerk iz Münchena, čiji je vlasnik Muamer Babajić. Ona se bavi konstrukcijom i izradom dijelova za automobilsku i strojarsku industriju kao i robotikom. Babajić je nakon konferencije u Münchenu već sklopio poslove s firmama iz Srbije, a pregovori sa tvrtkama iz BiH su još u tijeku. Babajić tvrdi da su mogućnosti privrednika iz regije, odnosno iz BiH, mnogo veće nego što to oni misle. Granice ne postoje kada je u pitanju kupovina opreme, proizvodnja i transfer znanja.

"Ne smije se investirati isključivo u strojeve. Jako je bitno da se transferira know-how, znanje. Treba biti realan, rat nas jer donekle unazadio. Znači, u ovom trenutku trebamo raditi to što možemo, ali već razmišljati o koraku dalje. Ipak, ponekad imam dojam da bi ljudi preko noći postigli neke ciljeve i mjerili se s poduzećima iz razvijenijih država. Moramo realno procijeniti naše sadašnje mogućnosti."

Masterwerk i Muamer Babajić već rade na transferu znanja u regiju. S jednom njemačkom agencijom bliskom njemačkim udruženjima gospodarstvenika i njemačkom Ministarstvu za razvoj trenutno se pregovara o podršci u uspostavi centra za obuku za rad i programiranje industrijskih robota u Tuzli.

Tuzla bi tako postala važan centar u regiji, kaže Babajić: "Time bismo mogli privući ne samo znanje, nego i investitore koji žele ulagati u regiju. Podizanje produktivnosti uz pomoć automatizacije čini regiju atraktivnijom nego kada nudimo samo povoljniji nivo plaćanja radne snage. Cilj nam je obučiti kadrove koji mogu automatizirati procese i upravljati robotima."

Nema "može i ovo proć`"

Najvažnija stvar je da proizvođači iz regije izgrade povjerenje kupaca u Njemačkoj. Mora se ispoštovati traženi kvalitet, traženi procesi i traženi rokovi. Bez povjerenja nema posla, naglašava Babajić: "Moramo biti pouzdani. To što se dogovori mora biti ispoštovano. U slučaju nekih problema, onda to treba i komunicirati, priznati, jer Nijemci i to poštuju. To je mnogo bolje nego ono naše 'hajde, ba, može i ovo proć'. To naše 'može, ba, proć' nas nekad jako puno košta."

On dodaje da bi i država mogla učiniti mnogo više time što bi smanjila birokraciju i subvencionirala izvoz kako bi se potaklo gospodarstvo. Kao primjer poslovnosti navodi Srbiju gdje je svuda naišao na otvorena vrata kada je s tamošnjim tvrtkama ostvarivao suradnju.

Balkan može (pre)uzeti dio kineskog kolača

I Babajić i Holzgrefe tvrde da BiH, odnosno regija Zapadnog Balkana ima šansu preuzeti dio ugovora koje Nijemci trenutno daju proizvođačima u Aziji. Geografski su blizu, kulture su također bliske, a ono što nedostaje je konstanta u kvalitetu i poslovnosti. Ne može se prodrijeti na zahtjevno njemačko tržište a da se nema barem internet stranica na njemačkom ili engleskom jeziku.

Holzgrefe ističe da je gospodarska suradnja najbolja pomoć regiji kojoj su hitno potrebna nova radna mjesta: "Posao od nekoliko stotina tisuća eura donosi radna mjesta, donosi novac u javne blagajne. Imajte na umu da njemačke tvrtke u pravilu, kada s nekim uspostave suradnju, ne sklapaju samo jedan posao, nego se ta suradnja nastavlja. Ako je neka tvrtka s Balkana pouzdana i ima kvalitet, onda se može pouzdati i u partnera u Njemačkoj. Njemačke firme, osim toga, rado prenose i znanja i tehnologije koje imaju kako bi sebi osigurale partnere za budućnost."

A u organizaciji BME imaju namjeru nastaviti s povezivanjem gospodarstvenika iz Njemačke i sa Zapadnog Balkana. Novi direktni susreti i nastavak spomenute inicijative su već planirani za studeni u Berlinu kao i za 2016. godinu.

>> Kina prvi put pretekla SAD, u Europi srednja klasa najbrojnija

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 38

DU
Deleted user
10:05 03.11.2015.

Zna kancelarka da dolazi nova vlada sa kojom se može surađivati.

Avatar Halidumjestohalida
Halidumjestohalida
10:53 03.11.2015.

Bla bla bla muamer babajic bla bla masterwerk kenj ser bla bla Balkan zasto mi ovo lici na jeftinu reklamu

TO
tolitol
10:28 03.11.2015.

Sklopljeni su poslovi u vrijednosti od "nekoliko stotina tisuća eura"? I za to je trebalo okupiti probrane firme iz čitavog "regiona"? Ovo samo pokazuje koliko "region" očajno zaostaje, ne samo za zemljama poput Mađarske, Češke, Poljske, Slovačke, nego i za jednom Rumunjskom koja samo u Njemačku godišnje izveze robe u vrijednosti višoj od 10 milijardi eura. Katastrofa u kakvoj smo močvari, a na svakom koraku te bombardiraju s porukama kako "Hrvatska raste". Ako nova vlada iz korijena ne počne mijenjati ovu zemlju u smislu razvoja poduzetništva i stvaranja konkurentskog okružja, propast ćemo.