Prosječna neto plaća u protekloj je godini, prema podacima DZS-a, iznosila 5311 kuna, što predstavlja realno povećanje za 0,2 posto u odnosu na 2008. godinu, odnosno nominalno za 2,6 posto. Unatoč tomu što je prosjek plaća na godišnjoj razini ostvario rast, promotrimo li mjesečnu dinamiku, uočit ćemo da je realna vrijednost plaća od rujna kontinuirano u padu na godišnjoj razini i da se, štoviše, dinamika pada ubrzava te je skočila sa -0,4 posto u rujnu na -2,7 posto u prosincu, navodi se u tjednoj analizi PBZ-a.
U analizi se navodi i kako je prosječna neto plaća u proizvodnim djelatnostima u prošloj godini realno snižena u rasponu od 1,1 do 1,8 posto u odnosu na godinu ranije, dok je u uslužnim djelatnostima stagnirala, uz iznimku administrativnih i pomoćnih usluga (-2 posto), trgovine (-1,7 posto), te javne uprave i obrane (+1,9 posto). Iako nijedna od grupa djelatnosti nominalno nije zabilježila pad plaća, u većini je djelatnosti (10 od 19) realna promjena plaća bila negativna.
Trend pada neto plaća će se, navode analitičari, nastaviti u 2010. s obzirom da su plaće javnog sektora korigirane naniže od travnja, a krizni je porez uveden od srpnja prošle godine te će baza u prvom dijelu godine biti viša. Uz to, u uvjetima visoke nezaposlenosti i nastavka pada gospodarske aktivnosti, rast plaća bilo bi nerealno očekivati. U analizi se navodi i kako će se sporazum Vlade sa sindikatima iz proljeća 2009. ponovno naći na razmatranju pa nije još poznato kakav će i hoće li nekakav novi dogovor biti postignut. Kada bi na snazi ostao postojeći sporazum, ne očekuje se, s obzirom na očekivana kretanja BDP-a, povećanje osnovice javnog sektora prije druge polovice, odnosno trećeg tromjesečja 2011., a očekivanja su jednaka i za privatni sektor s obzirom na to da se kretanje plaća odvija s određenim vremenskim odmakom u odnosu na zaposlenost. Uz očekivanja pada nominalne razine plaća, inflacija dovodi i do pada realne razine plaća pa kumulativni učinak inflacije na realne dohotke u dužem razdoblju stagnacije plaće nije zanemariv kod inflacije na razini od 2-3 posto.
Negativna očekivanja potvrdili su i siječanjski podaci o kretanju broja zaposlenih i nezaposlenih. Razina zaposlenosti u siječnju bila je na razini sredine polovice 2005. godine, odnosno radna mjesta kreirana od tog razdoblja do sredine 2008., njih 150 tisuća, "izbrisana su". Analitičari zaključuju da je to, uz nižu stopu rasta BDP-a u nadolazećim godinama, odnosno pada u ovoj godini, zaposlenost koja neće biti ostvarena u iduće najmanje dvije do tri godine.
Malo veći je pad. Ne zanima mene takva matematika već ona koja kaže koliko sam imao na kraju pretprošle ili prošle godine i koliko sam tijekom te godine mogao kupiti dobara i usluga, a koliko to mogu sada i koliko ću moći za godinu dana. To je jedina matematika. Neke grupacije kao npr. \"prosječno plaćeni\" su popušili do bola, od besplatnih udžbenika, do plaćanja dodatnog zdravstvenog osiguranja i posebnog poreza. Ima tu još kojekakvih začkuljica za pojedine grupacije ali... Čim netko nešto zine odmah će ga proglasiti bogatim (i to oni koji su se stvarno obogatili zadnjih 20-ak godina, a prije toga su imali \"maunicu\").