Nova generacija poslovnog softvera ne mora se instalirati na računalo

Office 2.0 nova generacija poslovnog softvera

Foto: import
Office 2.0 nova generacija poslovnog softvera
03.04.2007.
u 14:52
Pogledaj originalni članak

Web 2.0 tipičan je buzzword: svi se njime koriste, svi o njemu govore, a ipak da pitate pet ljudi što je to dobili biste pet različitih odgovora. Ne samo zato što je taj pojam teško definirati već i zato što je riječ o pomodnom trendu u koji se svi nastoje ukrcati: sve i svašta danas se proglašava webom 2.0. U svu tu zbrku sada se uključuje novi pojam: Office 2.0.

Njega je ipak lakše definirati: to je web 2.0 primijenjen u poslovne svrhe? Šalu na stranu, oba je pojma možda teško definirati, ali ih je lako intuitivno razumjeti. Web 2.0 nova je generacija internetskih usluga što zamjenjuju tradicionalni model u kojem imate softver koji se instalira na vašem računalu i koji zatim pristupa fiksnim, nepromjenjivim sadržajima na internetu (web stranice).

U webu 2.0 korisnici sami stvaraju sadržaje (Flickr, YouTube, Wikipedia, blogovi) ili ih biraju iz ponuđenih (RSS, del.icio.us, Digg); u "starom" webu pojedini su sajtovi bili izolirana skladišta informacija, a ovdje su to višestruko umreženi interaktivni sadržaji oko kojih se stvaraju društvene veze. Umjesto operacijskih sustava (Windowsi), platforma postaje sam internet: posve je svejedno pristupate li web 2.0 sadržajima s kućnog računala, uredskog računala ili mobitela. Analogno tome, Office 2.0 poslovne su aplikacije i usluge koje su dostupne isključivo preko interneta, koje omogućuju društveno umrežavanje i suradnju kako bi podigle produktivnost.

Termin je skovao tehnoguru Ismael Ghalimi u svojevrsnom eksperimentu kojim je želio dokazati kako su online usluge kao što su Gmail i SalesForce.com dovoljno zrele da sasvim zamijene tradicionalni softver kao što je paket Microsoft Office. Eksperiment je uspio u tolikoj mjeri da je prošlog listopada inspirirao konferenciju Office 2.0. U samo nekoliko mjeseci, ideja je uzela toliko maha da su na nju morale reagirati i korporacije kao što su IBM, SAP i Microsoft.

Office 2.0 svojevrsna je nadgradnja koncepta mobilnog ureda: sve što vam je potrebno da biste se njime služili jest web preglednik sve su usluge dostupne s bilo kojeg računala, ali i mobitela i drugih prijenosnih uređaja spojenih na internet. Nema opasnosti od virusa, krađe ili gubitka podataka (jer podaci, kao i aplikacije, nisu na vašem računalu, već na serveru pružatelja usluge), nema straha od rušenja računala (dogodi li se, jednostavno prijeđite na drugo računalo ili mobitel), od softverskih "bubica" i nekompatibilnosti, a možete biti sigurni da svoje podatke možete podijeliti sa svim svojim suradnicima svi imaju web preglednik.

Ismael Ghalimi na svojem je blogu (o20db.com) pokazao kako danas postoji mnoštvo Office 2.0 alternativa tradicionalnim softverskim aplikacijama, u rasponu od klasičnih uredskih programa (tekst procesor, proračunska tablica, e-mail klijent, PIM) preko pomoćnih programa (kalkulator, notes, faks, obrada fotografija) pa sve do "teškog topništva" (poslovna inteligencija, CRM, DTP, videokonferencije).

Zanimljivo je da su gotovo sve te usluge besplatne za razliku od tradicionalnoga poslovnog softvera koji je papreno skup. No još je važnija razlika u tome da Office 2.0 nudi točno ono što vam treba, dok paketi kao što je Microsoft Office nude kudikamo više mogućnosti nego što ste ih u stanju iskoristiti.

"Nova generacija studenata očekuje da ih na radnome mjestu dočekaju najnoviji alati za kolaboraciju. E-mail je bio dobar za našu generaciju, ali apsolventi već očekuju da će se na poslu moći služiti instant-messagingom, a srednjoškolci su već navikli na web 2.0 stil socijalnog umrežavanja", kaže Irene Greif iz IBM-ova istraživačkog odjela koji je u svakodnevni rad uveo niz alata za socijalno umrežavanje koji omogućuju bržu razmjenu podataka i znanja među djelatnicima i tako skraćuju vrijeme razvoja novih aplikacija i usluga. Jedna od najvećih kritika na Office (i web) 2.0 jest da oni zapravo ne nude ništa novo.

Tehnologija koja je omogućila njihovu pojavu doista postoji već godinama, i svaki iskusniji korisnik računala moći će se prisjetiti nekih stvari koje su i te kako "Office 2.0" premda su nastale znatno prije tog pojma (primjerice, Microsoft Terminal Services i Citrix MetaFrame, pa čak i Network Computer koji su Oracle i Sun prije desetak godina predstavljali kao alternativu PC-u). No, stvar nije u tehnologiji, nego u načinu na koji se upotrebljava: današnji Office 2.0 toliko je jednostavan i jeftin da ga može upotrebljavati svatko i pritom zaboraviti tehnologiju umjesto da se njome opterećuje.

Pogledajte na vecernji.hr