VEČERNJAK SAVJETUJE

Oglašavate li prodaju u medijima, trebate navesti energetski razred

Foto: Željko Lukunić/PIXSELL
Oglašavate li prodaju u medijima, trebate navesti energetski razred
03.10.2013.
u 17:00
Iz Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja obavještavaju kojim zgradama, i zašto, nije potreban energetski certifikat
Pogledaj originalni članak

P: Prodajem kuću i zanima me mora li u oglasu za nekretninu biti naveden energetski razred i hoće li agencije biti kažnjavane ako takvu, necertificiranu nekretninu oglase?

Katica (Zagreb)

O: Ako se oglas za zgradu koja se prodaje objavljuje u medijima tada je potrebno u oglasu navesti i energetski razred te zgrade i to je odgovornost vlasnika. Kazne za agencije nisu propisane, ali agencija-posrednik u prometu nekretnina ovlašteni je posrednik nekretninama i kao takav je dužan poznavati važeće propise koji se odnose na područje njezine djelatnosti (u ovom slučaju propise koji se odnose na obvezu posjedovanja energetskog certifikata zgrade) te ih predočiti stranci koja koristi njezine usluge. To ne vrijedi za zgrade koje su izuzete od obveze energetskog certificiranja. To su zgrade odnosno samostalne uporabne cjeline zgrade koje imaju uporabnu korisnu površinu manju od 50 m². Ta površina čini ukupnu ploštinu neto podne površine grijanog dijela zgrade, što znači da se, na primjer kod stana, zbrajaju sve ploštine prostorija – soba, kuhinje, kupaonice, WC-a, hodnika i ostave. Negrijani dijelovi zgrade, primjerice tavan, podrum, stubište, lođe i terase, ne ulaze u tu površinu.

Grijanim dijelom zgrade podrazumijeva se i dio zgrade u kojemu je predviđena kontrolirana temperatura sukladno namjeni korištenja i važećim propisima (na primjer: stan u stambenoj zgradi koji se dulje vrijeme ne koristi za predviđenu namjenu pa se ne grije ili koji nema instalirani sustav grijanja, a sukladno namjeni je on potreban, smatra se grijanim prostorom). Energetski certifikat nije potreban za zgrade koje su po posebnom zakonu upisane u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske i zgrade koje imaju posebnu ambijentalnu vrijednost. Prema važećem Pravilniku o energetskim pregledima građevina i energetskom certificiranju zgrada (Narodne novine 81/12, 29/13, 78/13) zgrade koje su po posebnom zakonu upisane u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske nisu izuzete od obveze energetskog certificiranja. Prema navedenom Pravilniku sukladno članku 7., Energetski certifikat mora imati zgrada javne namjene ili dio zgrade mješovite namjene koji se kao samostalna uporabna cjelina koristi za javnu namjenu ako ima ukupnu korisnu površinu veću od 500 m², a od 9. srpnja 2015. veću od 250 m² koja se gradi, prodaje, iznajmljuje, daje na leasing ili daje u zakup, osim ako Pravilnikom nije drukčije propisano – odgovaraju iz Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja.

>>Vlasnik zbog međe može pokrenuti parnični postupak

NAJAVLJUJU POČETAK RADOVA

RS ne odustaje od zračne luke u Trebinju, a evo zašto je to jako loše za stanovništvo na jugu naše države

Bez obzira na to što dubrovački političari upozoravaju da BiH obvezuje Konvencija o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, tzv. ESPOO Konvencija, kao i Protokol o strateškoj procjeni okoliša uz Konvenciju o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, Dodik je nedavno izjavi da je specifičnost lokacije dala mogućnost i drugima da utječu na gradnju, ali da oni unatoč tome neće odustati od projekta

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.