Mađarska vlada na čelu s Viktorom Orbanom odlučila je donijeti vlastiti ekonomski program, bez obzira na to podupiru li ga MMF i EU, prenosi Wall Street Journal. MMF je spreman na razgovore, no Orban je odlučan u tome da zemlja sama donese rješenje gospodarske situacije. MMF i EU zamjeraju Mađarskoj da poduzima premalo mjera radi smanjenja državne potrošnje. Iz Mađarske stižu čak poruke o "revoluciji" u mađarskoj politici, piše WSJ.
Populistički političar
Orbanova je vlada vlast preuzela u svibnju i već je tada novi premijer dao na znanje kako vjeruje da zemlja može preživjeti bez savjeta tih dviju organizacija ako postigne kompromis u zemlji vezan za plan oko gospodarskog rasta i otvaranja novih radnih mjesta.
– To bi mogao biti važan presedan za druge zemlje – kazao je za WSJ Mark Weisbort, ekonomist u Centru za ekonomska i politička istraživanja u Washingtonu, a ujedno i kritičar MMF-a.
– To je borba za ekonomsku slobodu i vraćanje zemlje u financijsku neovisnost – kazao je pak visoki dužnosnik u Orbanovoj administraciji.
– Nitko ne bi trebao odlučiti za nas što ćemo učiniti s mađarskim gospodarstvom. Država treba biti suverena – mišljenja su nekih građana. Mađarska odluka o ne rezanju proračuna, što dvije organizacije traže, nije dobrodošao razvoj za lidere tih dviju organizacija, koje isto pokušavaju učiniti i u drugim zemljama s velikim javnim dugom, kao što je primjerice Grčka.
Autor teksta Orbana naziva populističkim političarem koji je ime stvorio u vrijeme tranzicije i prelaska iz komunizma u demokraciju, pozivom na uklanjanje ruskih vojnika iz Mađarske. On promovira stajališta koja njegovi suradnici nazivaju "domoljubnom ekonomskom politikom".
Inače, MMF je spasio Mađarsku prije dvije godine od nelikvidnosti s oko 20 milijarda eura teškim kreditnim paketom. Nacionalni dug zemlje bio je tada 80 posto BDP-a, a zemlja nije mogla prikupiti novac zbog vlastite kreditne i globalne financijske krize.
Bez potpore
Mađarska vlada ustraje na tome da će se pridržavati zacrtana proračunskog manjka u ovoj godini od 3,8 posto BDP-a, a na to se obvezala ugovorom o zajmu s MMF-om i EU. U tom se smjeru ide pa MMF, smatraju u zemlji, ne bi trebao biti zabrinut. No dvije su organizacije zabrinute i zbog uvođenja bankarskog poreza u Mađarskoj, a radi prikupljanja oko milijardu dolara u proračun. MMF i EU smatraju kako bi to moglo prouzročiti veće smetnje u kreditiranju i gospodarskom oporavku.
Bez sporazuma s MMF-om i EU ugovor će Mađarskoj isteći u listopadu. Tada zemlja više neće imati financijsku sigurnost, koja je bitna s obzirom na otplatu kredita i izvršavanje drugih obveza. Jer sredstva za kredit ove je godine tražila na domaćem tržištu kapitala, ali to je uspjela učiniti jer je imala potporu MMF-a i EU.
ne ugrožava mmf ekonomsku neovisnost, nego lijenčine u državnoj upravi. mmf je samo poštapalica, kad be se neradnici-birokrati uklonili, mmf ne bi ni bio potreban. u tom smislu mađarska politika se doima kao čisti populizam.