Kao što se i očekivalo, Mađarska, Češka, Slovačka i Rumunjska odbile su podržati raspodjelu izbjeglica prema kvotama za pojedine države. Britanski je The Economist nekoliko dana ranije objavio analizu koja sugerira da je takva politika suprotna interesima upravo tih zemalja jer i one pate od manjka radne snage iako su njihove trenutačne potrebe za novim radnicima manje od njemačkih pola milijuna.
Bijeg obrazovanih
Istočnim se članicama sugerira da na izbjeglice gledaju kao na potencijalni dobitak, a ne samo kao teret. Tako konzultantska tvrtka ManpowerGroup tvrdi da svaka druga tvrtka u Mađarskoj ne može naći radnike koji im trebaju, dvije od pet kompanija u Poljskoj doživljavaju slične probleme, gotovo svaka treća u Slovačkoj i Sloveniji... Deficiti radne snage u nekima od tih država najvećim su dijelom posljedica bijega obrazovnih skupina stanovništva za boljim životom i većim plaćama. Procjenjuje se da istočnoeuropske države u ovom trenutku trebaju 100.000 stručnjaka, inženjera, liječnika... IT tvrtke u Poljskoj traže 50.000 inženjera, Slovačkoj 10.000, jednako kao i Mađarskoj. Pri vrhu liste zemalja s deficitom radne snage nalaze se, dakako, i Njemačka, Švedska, Francuska, Velika Britanija, Nizozemska. Konzultanti tvrde da se manjkovi pojavljuju u građevinskom sektoru, IT industriji i tehnološkim kompanijama koje ne mogu naći dovoljno radnika na lokalnim tržištima rada jer njihovi mladi stručnjaci bježe na zapad, a preostalo stanovništvo nema kvalifikacija.
Kontinent staraca
Cijela će se Europa, prema procjeni UN-a, do sredine ovog stoljeća pretvoriti u kontinent staraca jer će se udio starijih od 65 godina u odnosu na stanovništvo radne dobi povećati sa sadašnjih 28 posto na 50 posto. Indija će u isto vrijeme imati samo 23 posto starijih od 65 godina, a SAD 38 posto! Djecu i mlade ljude koji pristižu u izbjegličkim kolonama pozdravio je i direktor njemačkog automobilskog diva Daimlera Dieter Zetsche riječima da bi mogli biti tvorci novog ekonomskog čuda, uspoređujući njihov dolazak s migrantima koji su 50-ih i 60-ih godina prošlog stoljeća pomogli da se Njemačka digne iz pepela. U Slovačkoj se priprema gradnja nove tvornice automobila pokraj grada Nitre, ali konzultantska tvrtka PwC smatra da lokalni kooperanti nemaju dovoljno kvalificiranih radnika za njezine potrebe. U Poljskoj je tri puta manje medicinskih sestara na isti broj pacijenata nego u Njemačkoj, a trećina će ih za sedam godina u mirovinu. U Mađarskoj su četiri od deset liječnika stariji od 60 godina, a u siromašnim dijelovima zemlje zatvorene su brojne liječničke ordinacije, što se sve koristi kao argument u korist prihvata izbjeglica.
Hrvatski analitičar tržišta rada Darko Oračić kaže da je premalo podataka o kvalifikacijskoj strukturi migranata da bi se moglo procijeniti kako će se uklopiti na tržište rada. Nisu baš svi koji dolaze inženjeri i liječnici, a da jesu, ne bi išli na istok.
– Na područjima s kojih dolaze migranti nema najadekvatnije radne snage i u kratkom se roku ne može očekivati njihovo brzo zapošljavanje. Razvijene zemlje birale su migrante prema visokim kriterijima kao što su znanje jezika i specifične vještine – ističe Oračić. Današnje se potrebe za radnicima razlikuju od situacije nakon Drugog svjetskog rata kada su se migranti zapošljavali na rutinskim poslovima u velikim tvornicama. – Doba masovne industrijske proizvodnje je prošlo, danas se u automobilskoj industriji koriste roboti, a od ljudi koji bi se zapošljavali u prodaji ili uslužnom sektoru očekuju se visoke komunikacijske vještine i znanje jezika. Volio bih vidjeti koliko će Daimler zaposliti izbjeglica – kaže Oračić.
No, činjenica je da Europa stari i to je jedini proces po kojemu istočni dio kontinenta, uključujući i Rusiju, ide rame uz rame sa zapadom, a mladi i djeca koja pristižu mogu te trendove ublažiti.
Neka UK i Njemačka 'uvoze' koliko god hoće radne snage s Istoka...podrška Istočnim članicama!